3ο Τουρνουά 2023-24 Γρήγορου Σκακιού τμημάτων υποδομής Σκακιστικού Ομίλου Ρόδου “ΙΠΠΟΤΗΣ” για το 10ο Grand Prix

Ξεκίνησε το 3 Τουρνουά του 10ου GRAND PRIX του Σκακιστικού Ομίλου Ρόδου “ΙΠΠΠΟΤΗΣ”, με συμμετοχές παιδιών από STEP 1 έως και STEP 3 (των τμημάτων υποδομής του ομίλου), όπου ολοκληρώθηκαν οι τρεις πρώτοι γύροι το Σάββατο 20/01/2024 με πολλές συμμετοχές και πολύ ενδιαφέρουσες παρτίδες, επί της Πίνδου 1 (παλαιό Τέμενος Αλί Χίλμί Πασά).

Το τουρνουά ολοκληρώνεται το Σάββατο 27/1/2024,με τους δύο τελευταίους γύρους και την απονομή αναμνηστικών μεταλλίων σε όλα τα παιδιά, επιβραβεύοντας την προσπάθεια τους και όχι την απόδοση. Γιατί η προσπάθεια μετράει και η προσπάθεια τους αξίζει περισσότερο.

Συνολικά έλαβαν μέρος 61 παιδιά .Το τουρνουά ανήκει στην κατηγορία αγώνων περιορισμένου χρόνου Rapid με 10 λεπτά χρόνο σκέψης για κάθε παίκτη και 5 δευτερόλεπτα πρόσθετο χρόνο μετά από κάθε κίνηση.

Σκοπός των αγώνων αυτών πέρα από την καλλιέργεια της «ευγενούς άμυλας» μέσα από τον ανταγωνισμό και το παιχνίδι, είναι και η εξοικείωση των παιδιών με τους κανόνες που ισχύουν στο σκάκι, την ενασχόλισή τους με ένα άθλημα που εξασκεί το μυαλό και δημιουργεί πλήθος ευεργετημάτων για το κάθε ένα.

Το Σάββατο 27/01/2024 ο Πρόεδρος Στάμος Καράβας και το ΔΣ του ομίλου, προσκαλούν όλα τα μέλη τους σκακιστές και φίλους το ΙΠΠΟΤΗ, για την κοπή της πίτας του ομίλου που θα γίνει στις 19:00 στην έδρα του ομίλου επί της Πίνδου 1 στη Ρόδο.

2ο Τουρνουά 2023-24 Γρήγορου Σκακιού τμημάτων υποδομής Σκακιστικού Ομίλου Ρόδου “ΙΠΠΟΤΗΣ” για το 10ο Grand Prix

Ολοκληρώθηκε  το 2ο Σκακιστικό  τουρνουά του 10ου Grand Prix 2023-24 αυτό το Σάββατο 16  Δεκεμβρίου στην έδρα του “Ιππότη” επί της Πίνδου 1, σε χριστουγεννιάτικο κλίμα, με τους 2 τελευταίους γύρους με  50  συμμετοχές από μικρούς αθλητές και αθλήτριες των αναπτυξιακών επιπέδων step 1, 2 και 3 του ομίλου.

Τα παιδιά που αγωνίστηκαν για 5 γύρους και για δύο συνεχόμενα  Σάββατα με πολύ ενθουσιασμό και όρεξη και πήραν μια γεύση από  αγωνιστικό σκάκι τύπου Rapid με χρόνο σκέψης 10 λεπτά και πρόσθετο χρόνο 5 δεύτερα για κάθε κίνηση.

Στις απονομές των μεταλλίων ο  Έφορος εκπαιδεύσεως κ. Βασιλάκης Νικόλαος, εκ μέρους το ΔΣ ανακοίνωσε την ίδρυση του ΙΠΠΟΤΗ ΑΜΕΑ προκειμένου οι τυφλοί αθλητές του ομίλου να μπορούν να παίρνουν μέρος στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα της Ομοσπονδίας. Ευχαρίστησε εκ μέρους του ΔΣ την δικηγόρο κ. Ιωάννα Βολονάκη η οποία χειρίστηκε αφιλόκερδός όλη την διαδικασία για τον καταρτισμό και την έγκριση του καταστατικό , καταφέρνοντάς το σε χρόνο ρεκόρ.

Επίσης  αναφέρθηκε το πόσο σημαντικό είναι για τα παιδιά η ενασχόληση με το σκάκι. Τέλος ευχήθηκε καλές γιορτές και καλή χρονιά καθώς το επόμενο τουρνουά θα γίνει στη νέα χρονιά.

Τις  απονομές άνοιξε η δικηγόρος κα Βολονάκη με τα παιδιά του Step3.

Ο Αντιπρόεδρος κ. Σάββας Καμπουρόπουλος συνέχισε με τις απονομές των Step2 & step 1, ενώ τόνισε με τη σειρά του τα οφέλη που το σκάκι προσφέρει  στα παιδιά. Ευχαριστώντας και εκείνος όλους όσους συμμετείχαν με όποιο τρόπο.

Για την ιστορία η τελική κατάταξη μετά τον 5ο γύρο είναι ανά επίπεδο:

Step 1

RankNamePts
1Δημητράς Αλκίνοος5
2Βασίλας Ευάγγελος4
3Δουλαπτσής Δημήτρης4
4Λαμπαδάκη Φωτεινή
5Δουλαπτσής Βασίλης
6Δημητράς Μάξιμος3
7Δασκαλόπουλος Κωσταντίνος Άγγελος3
8Ρώτας Ιάσωνας3
9Μαϊλης Χριστόδουλος3
10Σκουλλή Αγγελική3
11Λουκαρά Λουκία
12Χατζηπέτρος Πάρης2
13Λουκαρά Δήμητρα2
14Πατέλη Προκοπία2
15Μελισσά Κωσταντίνα – Μαρία2
16Νικηταράς Θάνος2
17Κάζας Αντώνης
18Μαρτίκος Λευτέρης
19Κρητικός Σαράντης1
20Μήτσης Χρήστος1
21Κολιάδης Άγγελος1
22Παπαδάκης Ιωνας1
23Καλλιουδάκης Δημήτρης½

Step 2

RankNamePts
1Ζησίμου Δημοσθένης
2Μαλαμούση Ευανθία4
3Γεωργιου Βασίλης
4Μελισσάς Χρήστος3
5Αρχαγγελίδη Σοφία2
6Χρυσοχόυ Παύλος2
7Βολονάκης Αναστάσης2
8Αυγενικού Κλεόβουλος2
9Μοσκιού Τσαμπίκα Βασιλική2
10Μαρουλάκης Παναγιώτης
11Γιάννιας Εμμανουήλ Άγγελος1
12Γιακουμάκης Σταμάτης1
13Αυγενικού Νικήτας1
14Μπαρμπαντώνη Καθολική Τσαμπίκα1
15Οικονόμου Αλκιβιάδης½
16Κοκκίδης Ιούλιος0
 Λαουδίκος Σάββας – Louie0

 Step 3

RankNamePts
1Τσομπανούδης Χριστόδουλος4
2Κατσιώλης Ορέστης
3Πατέλης Πανορμίτης
4Ρεβελιώτη Νεφέλη
5Βασίλας Νικόλαος3
6Λαμπριανού Μαριάννα3
7Λαμπριανού Δέσποινα
8Μαλαμούση Γεωργία
9Δουλαπτσή Νάντια2
10Λαμπριανός Άγγελος2
11Αποστολούδιας Σταύρος2
12Σαρίκας Σταμάτης2
13Δουλαπτσή Καλλιόπη
14Χατζηβασιλείου Στράτος1
15Κοττέ Αχιλλέας1

2ο Τουρνουά 2023-24 Γρήγορου Σκακιού τμημάτων υποδομής Σκακιστικού Ομίλου Ρόδου “ΙΠΠΟΤΗΣ” για το 10ο Grand Prix

Ξεκίνησε το 2ο Σκακιστικό  τουρνουά του 10ου Grand Prix 2023-24 το Σάββατο 09 Δεκεμβρίου στην έδρα του “Ιππότη” επί της Πίνδου 1, όπου διεξήχθησαν οι 3 πρώτοι γύροι, με 45 συμμετοχές από μικρούς αθλητές και αθλήτριες των αναπτυξιακών επιπέδων step 1, 2 και 3 του ομίλου.

Τα παιδιά αγωνίστηκαν με πολύ ενθουσιασμό και όρεξη και πήραν μια γεύση από  αγωνιστικό σκάκι τύπου Rapid με χρόνο σκέψης 10 λεπτά και πρόσθετο χρόνο 5 δεύτερα για κάθε κίνηση. Μεγάλη εντύπωση προκάλεσε το γεγονός ότι σχεδόν όλες οι παρτίδες αργούσαν να τελειώσουν, δείγμα της αγωνιστικότητας και του επιπέδου των μικρών σκακιστών μας.

Ο 4ος και 5ος γύρος θα διεξαχθούν το επόμενο Σάββατο 16 Δεκεμβρίου και ώρα 17.00 όπου θα αναδειχθούν οι νικητές και θα βραβευτούν όλα τα παιδιά για την προσπάθεια που καταβάλουν.

Το ΔΣ του ομίλου θα ήθελε να ευχαριστήσει τους γονείς των παιδιών για την εμπιστοσύνη, τα παιδιά για την αγωνιστικότητα και την προσπάθεια και τους διαιτητές που αφιλοκερδώς προσέφεραν για άλλη μια φορά τη βοήθειά τους.

Τηρήθηκαν όλα τα απαραίτητα υγειονομικά μέτρα.

Ακολουθεί η κατάταξη ανά κατηγορία μετά τους 3 πρώτους γύρους:

Step 1

RankNamePts
1Δημητράς Αλκίνοος3
2Δουλαπτσής Βασίλης3
3Δημητράς Μάξιμος3
4Βασίλας Ευάγγελος2
5Δασκαλόπουλος Κωσταντίνος Άγγελος2
6Χατζηπέτρος Πάρης2
7Δουλαπτσής Δημήτρης2
8Ρώτας Ιάσωνας2
9Λαμπαδάκη Φωτεινή2
10Λουκαρά Δήμητρα2
11Κάζας Αντώνης
12Λουκαρά Λουκία1
13Πατέλη Προκοπία1
14Μαϊλης Χριστόδουλος1
15Μήτσης Χρήστος1
16Νικηταράς Θάνος1
17Παπαδάκης Ιωνας1
18Καλλιουδάκης Δημήτρης½
19Μελισσά Κωσταντίνα – Μαρία0
20Κολιάδης Άγγελος0
 Κρητικός Σαράντης0
 Σκουλλή Αγγελική0

Step 2

RankNamePts
1Μαλαμούση Ευανθία3
2Ζησίμου Δημοσθένης
3Γεωργιου Βασίλης
4Μελισσάς Χρήστος2
5Βολονάκης Αναστάσης2
6Αρχαγγελίδη Σοφία1
7Γιακουμάκης Σταμάτης1
8Χρυσοχόυ Παύλος1
9Μαρουλάκης Παναγιώτης½
10Οικονόμου Αλκιβιάδης½
11Κοκκίδης Ιούλιος0
 Λαουδίκος Σάββας – Louie0

Step 3

RankNamePts
1Ρεβελιώτη Νεφέλη ν
2Κατσιώλης Ορέστης ν
3Πατέλης Πανορμίτης ν
4Λαμπριανού Δέσποινα ν2
5Τσομπανούδης Χριστόδουλος ν2
6Δουλαπτσή Καλλιόπη ν
7Λαμπριανού Μαριάννα ν
8Λαμπριανός Άγγελος ν
9Μαλαμούση Γεωργία ν
10Βασίλας Νικόλαος ν1
11Δουλαπτσή Νάντια ν1
12Χατζηβασιλείου Στράτος ν1
13Αποστολούδιας Σταύρος ν½
14Σαρίκας Σταμάτης ν0

Φωτογραφίες