Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα – Αποτελέσματα

Ολοκληρώθηκε χθες 19 Φεβ 2017, η προκριματική φάση του Ατομικού Σχολικού Πρωταθλήματος Ρόδου, που συνδιοργάνωσαν η Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου και ο Σκακιστικός Όμιλος Ρόδου “ΙΠΠΟΤΗΣ”, υπό την αιγίδα της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας και του Υπουργείου Παιδείας. Οι αγώνες διεξάχθηκαν στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του πανεπιστημίου στη Ρόδο, με την συμμετοχή περίπου 150 παιδιών, όλων των τάξεων,νηπιαγωγείων, δημοτικών, γυμνασίων, λυκείων  ιδιωτικών και δημόσιων σχολείων.

Η συμμετοχή ήταν ελεύθερη και τα παιδιά αγωνίστηκαν προκειμένου να αναδειχτούν οι πρωταθλητές κατά τάξη οι οποίοι και θα κερδίσουν τις προκρίσεις για την τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος.
Τίμησαν την εκδήλωση με την παρουσία τους, αλλά και με τις απονομές που έκαναν στα παιδιά, η Κοσμητόρισσα της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών καθηγήτρια κα. Θεοδοροπούλου Έλενα, ο Αναπληρωτής Πρύτανη του Πανεπιστημίου Αιγαίου, κ. Σιρόπουλος Σπυρίδων αναπληρωτής καθηγητής, ο Πρόεδρος του Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών καθηγητής κ. Σεϊμένης Ιωάννης, η  πρώην βουλευτής Δωδεκανήσου κα. Ιατρίδη Μίκα, ο νεοεκλεγείς πρόεδρος τη Τοπικής Επιτροπής Σκακιστικών Σωματίων Αιγαίου κ. Μιχελάκης Ευάγγελος, ο πρόεδρος του Σκακιστικού ομίλου Ρόδου “ΙΠΠΟΤΗΣ κ. Καράβας Σταμάτης και ο επικεφαλής προπονητής του ομίλου κ. Σανδαλάκης Άγγελος.
Το ΔΣ του ομιλου ευχαρίστησε την Διοίκηση του Πανεπιστημίου Αιγαίου και ιδιαίτερα την Κοσμιτόρισσα της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστιμών καθηγήτρια  κα. Θεοδοροπούλου Έλενα, για την άμεση ανταπόκριση και θερμή στήριξη στο αίτημα, για συνδιοργάνωση των σχολικών αγώνων στην έδρα της ΣΑΕ στη Ρόδο και στην υπέροχη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του πανεπιστημίου. Ευχαρίστησε τους γονείς  για την υπομονή τους και τους μαθητές και μαθήτριες για την προσπάθεια που κατέβαλαν. Τους φίλους και μέλη του ομίλου που αφιλοκερδώς΄με κάθε τρόπο βοήθησαν στην ολοκλήρωση με επιτυχία και αυτής της διοργάνωσης καθώς και τα ΜΜΕ αλλά και τους φορείς του νησιού που προβάλουν και στηρίζουν τις εκδηλώσεις του ομίλου και την προσπάθεια του να διαδώσει το Σκάκι.
 Τα αποτελέσματα:
Νηπιαγωγείο_Ατομικό Σχολικό Ρόδου 2017
Final ranking
Rank Name

Pts

Res.

BH.

BH.

SB

1

Περγαντής Χρήστος  Κολλέγιο Ρόδου

5

0

9,50

2

Σπανού Αθηνά  Κολλέγιο Ρόδου (1ο κορίτσι)

4

0

12½

7

8,00

3

Μάγου Φιλαρέτη (2ο Κορίτσι)

3

0

13½

7

5,50

  Παύλου Μαριαλένα  Νηπιαγωγείο Κρεμαστής (3ο Κορίτσι)

2

0

15

4,00

Α΄ Δημοτικού_Ατομικό Σχολικό Ρόδου 2017
Final ranking
Rank Name

Pts

Res.

BH.

BH.

SB

1

Κακάς Μιχαήλ  13ο Δημοτικό

7

0

30

21

30,00

2

Μάγου Εμμέλεια (1ο κορίτσι)

6

0

30½

21

23,50

3

Ρούσος Γεώργιος  Ακαδημία

5

0

29

21½

16,00

  Καστανάκη Μαρία  2ο Πειραματικό (2ο κορίτσι)

½

31½

22

17,25

  Καραμποϊκη Ευγενία  Δημοτικό Κρεμαστής (3ο κορίτσι)

3

0

31

21

11,50

Β΄ Δημοτικού _Ατομικό Σχολικό Ρόδου 2017
Starting Rank Crosstable after Round 7
Rank Name

Pts

Res.

BH.

BH.

SB

1

Σταθάτος Αλέξανδρος  Κολλέγιο Ρόδου

6

0

30

22½

25,00

2

Μακρής Γεώργιος  Κολλέγιο Ρόδου

5

0

30½

21½

20,00

3

Στεργενάκης Μάνος  12ο Δημοτικό

5

0

27½

19½

19,00

  Περγαντή Αναστασία  Κολλέγιο Ρόδου (1ο κορίτσι)

5

0

27

18½

20,00

  Καμπουράκη Αναστασία  Κολλέγιο Ρόδου (2ο κορίτσι)

3

0

23

16½

8,00

  Μουταφτσή Μάρθα  2ο Ρόδου (3ο κορίτσι)

2

1

24½

17

3,50

 
Γ΄ Δημοτικού_Ατομικό Σχολικό Ρόδου 2017
Starting Rank Crosstable after Round 7
Rank Name

Pts

Res.

BH.

BH.

SB

1

Καλπακίδης Δαβίδ  2ο Δημοτικό Ρόδου

7

0

30

21

30,00

2

Σαπουντζάκη Νεφέλη  Δημοτικό Κρεμαστής (1ο κορίτσι)

6

0

25

18

18,00

3

Παρπέρης Γεώργιος  Ροδίων Παιδεία

5

0

29

20

16,00

  Μωρόγιαννη Μελίνα  12ο Δημοτικό (2ο κορίτσι)

4

0

29

20

12,00

  Καμπόμπαση Μαρία Τσαμπίκα (3ο κορίτσι)

3

2

27

18

8,00

Δ΄ Δημοτικού_Ατομικό Σχολικό Ρόδου 2017
Final ranking
Rank Name

Pts

Res.

BH.

BH.

SB

1

Στεργενάκη Νιόβη  12ο Δημοτικό (1ο κορίτσι)

6

1

31

22

28,50

2

Περγαντής Νικόλας  Κολλέγιο Ρόδου

6

0

28½

20

23,00

3

Γεωργίου Βασίλης  12ο Δημοτικό

5

0

32

23½

21,00

  Καραμποΐκη Μαρία (2ο κορίτσι)

5

0

27

18½

16,50

  Καριπίδου Χρυσούλα  7ο Δημοτικό (3ο κορίτσι)

4

0

26½

20½

12,50

Ε΄ Δημοτικού_Ατομικό Σχολικό Ρόδου 2017
Final ranking
Rank Name

Pts

Res.

BH.

BH.

SB

1

Ράμμος Ηλίας  1ο Πειραματικό

0

28

19

25,00

2

Λουντάκας Μιχαήλ  Δημοτικό Παστίδας

6

0

27½

19½

21,50

3

Γρίβας Μιχαήλ  3ο Ιαλυσού

0

29½

20

20,00

  Ευθυμίου Αγάπη  2ο Δημοτικό Ρόδου (1ο κορίτσι)

3

0

30

20½

11,25

  Πάττα Μαγδαληνή  Δημοτικό Κρεμαστής (2ο κορίτσι)

2

1

16½

11½

3,00

ΣΤ΄ Δημοτικού_Ατομικό Σχολικό Ρόδου 2017
Final ranking
Rank Name

Pts

Res.

BH.

BH.

SB

1

Πουλάκης Στεφανίδης Στέφανος Ροδίων Παιδεία

5

0

14

9

14,00

2

Παπαδόπουλος Παντελής  Δημοτικό Παστίδας

4

0

13½

7

8,50

3

Παρασκευόπουλος Σάββας

4

0

12½

7

7,50

Γυμνάσια-Λύκεια_Ατομικό Σχολικό Ρόδου 2017
Final ranking
Rank Name

Pts

Res.

BH.

BH.

SB

Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1

Καλπακίδης Ντάνιελ (ΑΓ)

5

0

28½

21

17,50

2

Νικήτας Ιάσονας (ΑΓ)

4

0

27½

19

12,00

3

Νάνεβ Νίκολας (ΑΓ)  1ο Γυμνάσιο

3

0

22½

16

5,00

Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1

Ρούσος Σταμάτιος (ΒΓ)  1ο Γυμνάσιο

6

1

27½

18½

22,50

2

Πουλάκης Στεφανίδης Γεράσιμος (ΒΓ)  Ροδίων Παιδεία

6

0

27½

19

21,50

3

Μανωλίτσης Φίλιππος (ΒΓ)

0

26

17

10,75

Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1

Παγώνης Δημήτρης (ΓΓ)  6ο Γυμνάσιο

5

1

20½

15

14,00

2

Βιτζηλαίου Φαίδρα (ΓΓ)  4ο Γυμνάσιο (1ο κορίτσι)

0

28

19

12,00

3

Χότζα Ντάνιελ (ΓΓ)

1

0

19½

14

1,50

ΛΥΚΕΙΟ

1

Ζαχαριά Αικατερίνη (Λ)  Βενετόκλειο (1ο κορίτσι)

0

27½

20

11,75

2

Κολαϊνή Παντελίνα (Λ) (2ο κορίτσι)

0

24

17½

8,25

Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν :
Νηπιαγωγείο_Ατομικό Σχολικό Ρόδου 2017
Final ranking

Rank

SNo.

Name

Gr

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

6.Rd.

7.Rd.

Pts

Res.

BH.

BH.

SB

1

8

Περγαντής Χρήστος  Κολλέγιο

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

9

b

1

3

w

1

7

b

1

2

w

1

5

w

1

 

5

0

9,50

2

10

Σπανού Αθηνά  Κολλέγιο (1ο κορίτσι)

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

7

b

1

9

w

1

6

-

+

1

b

0

3

b

1

 

4

0

12½

7

8,00

3

4

Μάγου Φιλαρέτη (2ο Κορίτσι)

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

11

-

+

1

b

0

8

w

1

5

b

1

2

w

0

 

3

0

13½

7

5,50

4

11

Σπανός Γεώργιος

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

-

-

1

6

b

0

5

w

0

9

b

1

7

w

1

 

3

0

9

5

4,50

5

7

Παύλου Μαριαλένα  Νηπιαγωγείο Κρεμαστής (3ο Κορίτσι)

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

6

w

0

-

-

1

4

b

1

3

w

0

1

b

0

 

2

0

15

4,00

6

2

Καραβοκυρός Σπύρος  1ο Ολοήμερο Ιαλυσού

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

5

b

1

4

w

1

2

-

-

7

-

-

-

-

-

 

2

0

14½

9

4,00

7

5

Μιχελάκη Ειρήνη  16ο Νηπιαγωγείο

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

2

w

0

8

b

1

1

w

0

6

-

+

4

b

0

 

2

0

14

3,00

8

6

Μουταφτσής Ιάσονας  1ο Ολοήμερο Ρόδου

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

10

b

0

7

w

0

3

b

0

-

-

1

9

w

1

 

2

0

8

2,00

9

3

Καρπαθάκης Μανώλης  Νήπιο Αρχίπολης

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

1

w

0

2

b

0

-

-

1

4

w

0

8

b

0

 

1

0

13½

0,50

10

1

Ζωάννου Φίλιππος  Δημιουργία

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

8

w

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

 

1

0

12½

1,50

11

9

Σαρρής Εμμανουήλ Άγγελος  Δημιουργία

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

 

0

0

10

6

0,00

Α΄ Δημοτικού_Ατομικό Σχολικό Ρόδου 2017
Final ranking

Rank

SNo.

Name

Gr

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

6.Rd.

7.Rd.

Pts

Res.

BH.

BH.

SB

1

4

Κακάς Μιχαήλ  13ο Δημοτικό

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

12

b

1

3

w

1

9

b

1

13

w

1

2

b

1

5

w

1

8

b

1

7

0

30

21

30,00

2

10

Μάγου Εμμέλεια (1ο κορίτσι)

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

11

b

1

18

w

1

7

b

1

10

w

1

1

w

0

9

b

1

3

b

1

6

0

30½

21

23,50

3

17

Ρούσος Γεώργιος  Ακαδημία

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

5

w

1

1

b

0

23

w

1

8

b

1

15

w

1

7

b

1

2

w

0

5

0

29

21½

16,00

4

12

Πανάς Γεώργιος  Κολλέγιο

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

10

b

1

7

w

0

11

b

1

5

b

0

20

w

1

13

w

1

9

b

1

5

0

25½

19

17,00

5

6

Καστανάκη Μαρία  2ο Πειραματικό (2ο κορίτσι)

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

3

b

0

12

w

1

18

b

1

4

w

1

7

b

1

1

b

0

6

w

½

½

31½

22

17,25

6

16

Ράμμος Άγγελος  1ο Πειραματικό

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

13

b

0

19

w

1

14

b

1

7

w

0

10

b

1

17

w

1

5

b

½

½

23½

16½

14,25

7

3

Ελευθερίου Ιωάννης  1ο Ιαλυσού

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

22

w

1

4

b

1

2

w

0

6

b

1

5

w

0

3

w

0

14

b

1

4

0

29

21½

13,50

8

2

Δικαστόπουλος Μιχαήλ  2ο Πειραματικό

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

17

b

1

15

w

1

13

b

0

3

w

0

11

b

1

14

w

1

1

w

0

4

0

27½

18

12,50

9

7

Κοκκίνης Γεράσιμος  2ο Δημοτικό

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

20

w

1

23

b

1

1

w

0

16

b

1

13

b

1

2

w

0

4

w

0

4

0

26½

19

8,50

10

1

Γεωργακάκος Σπύρος  1ο Πειραματικό

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

4

w

0

22

b

1

20

w

1

2

b

0

6

w

0

16

b

1

17

w

1

4

0

25

17½

9,50

11

21

Τσούλος Γεώργιος του Ισιδώρου

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

2

w

0

21

b

1

4

w

0

22

b

1

8

w

0

15

b

1

20

w

1

4

0

23

15½

8,00

12

15

Παπανικόλας Κωνσταντίνος

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1

w

0

5

b

0

-

-

1

14

w

0

21

b

1

19

w

1

13

b

1

4

0

23

14½

10,50

13

5

Καραμποϊκη Ευγενία  Δημοτικό Κρεμαστής (3ο κορίτσι)

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

6

w

1

16

b

1

8

w

1

1

b

0

9

w

0

4

b

0

12

w

0

3

0

31

21

11,50

14

22

Χατζηλαζάρου Παναγιώτης  Κολλέγιο

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

15

b

0

-

-

1

6

w

0

12

b

1

18

w

1

8

b

0

7

w

0

3

0

24

17

8,50

15

11

Πέρος Γεώργιος

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

14

w

1

8

b

0

16

w

0

18

b

1

3

b

0

11

w

0

22

b

1

3

0

22½

16

6,50

16

20

Τσούλος Γεώργιος  του Πέτρου

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

19

b

1

13

w

0

15

b

1

9

w

0

17

b

0

10

w

0

21

b

1

3

0

21

15½

7,00

17

13

Πανάς Κωνσταντίνος

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

8

w

0

20

b

0

21

w

1

23

b

1

16

w

1

6

b

0

10

b

0

3

0

19½

14½

5,00

18

19

Σαχνίδης Νικόλαος

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

21

w

1

2

b

0

5

w

0

15

w

0

14

b

0

-

-

1

23

w

1

3

0

19½

13

4,50

19

9

Λαχανάς Άγγελος  13ο Ρόδου

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

16

w

0

6

b

0

22

w

1

20

b

0

23

w

1

12

b

0

-

-

1

3

0

17

12

4,50

20

18

Ρούσσου Μαρία

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

9

b

0

17

w

1

10

b

0

19

w

1

4

b

0

21

w

0

11

b

0

2

0

24

17½

5,50

21

8

Κουρτζέλης Γρηγόρης Παναγιώτης

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

18

b

0

11

w

0

17

b

0

-

-

1

12

w

0

20

b

1

16

w

0

2

0

19½

14

3,50

22

14

Παπαβασιλείου Άγγελος

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

7

b

0

10

w

0

19

b

0

11

w

0

-

-

1

23

b

1

15

w

0

2

0

19

14½

2,00

23

23

Χριστοφή Αρετή – Κυρά

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

-

-

1

9

w

0

3

b

0

17

w

0

19

b

0

22

w

0

18

b

0

1

0

21½

15

0,50

Β΄ Δημοτικού _Ατομικό Σχολικό Ρόδου 2017
Starting Rank Crosstable after Round 7

Rank

SNo.

Name

Gr

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

6.Rd.

7.Rd.

Pts

Res.

BH.

BH.

SB

1

16

Σταθάτος Αλέξανδρος  Κολλέγιο

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

8

b

1

15

w

1

2

b

1

7

w

1

3

b

0

5

w

1

4

w

1

6

0

30

22½

25,00

2

9

Μακρής Γεώργιος  Κολλέγιο

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

5

w

1

6

b

1

1

w

0

9

b

1

4

w

0

12

w

1

8

b

1

5

0

30½

21½

20,00

3

17

Στεργενάκης Μάνος  12ο Δημοτικό

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

9

w

1

7

b

0

19

w

1

12

b

1

1

w

1

4

b

0

6

w

1

5

0

27½

19½

19,00

4

15

Περγαντή Αναστασία  Κολλέγιο (1ο κορίτσι)

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

12

w

0

-

-

1

15

b

1

14

w

1

2

b

1

3

w

1

1

b

0

5

0

27

18½

20,00

5

18

Χούλλης Αγησίλαος  7ο (Αμαράντειος)

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

2

b

0

17

w

1

13

b

1

8

w

1

7

b

1

1

b

0

12

w

1

5

0

27

18½

16,00

6

14

Παύλου Ασημάκης  Δημοτικό Κρεμαστής

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

14

b

1

2

w

0

8

b

0

15

w

1

9

w

1

7

b

1

3

b

0

4

0

27½

20

13,50

7

10

Μιχελάκης Κωνσταντίνος  16ο Δημοτικό

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

16

b

1

3

w

1

12

w

1

1

b

0

5

w

0

6

w

0

14

b

1

4

0

27½

20

12,50

8

7

Λουντάκας Σταύρος  Δημοτικό Παστίδας

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1

w

0

18

b

1

6

w

1

5

b

0

10

w

1

13

b

1

2

w

0

4

0

27

19

11,00

9

8

Μαγαλιός Στυλιανός  Δημοτικό Κρεμαστής

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

3

b

0

16

w

1

10

b

1

2

w

0

6

b

0

11

b

1

13

w

1

4

0

24

17½

10,00

10

19

Χρυσοβέργης Λευτέρης  Δημοτικό Κρεμαστής

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

-

-

1

11

b

½

9

w

0

17

-

+

8

b

0

14

w

0

16

w

1

½

22

16½

8,25

11

12

Μωρόγιαννης Χρίστος  12ο Δημοτικό

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

17

b

1

10

w

½

14

b

0

16

w

1

12

b

0

9

w

0

15

b

1

½

19

13½

7,75

12

6

Λέφας Γεώργιος  1ο Κοσκινού

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

4

b

1

13

w

1

7

b

0

3

w

0

11

w

1

2

b

0

5

b

0

3

0

29½

22

10,50

13

13

Πάττας Γεώργιος  Δημοτικό Κρεμαστής

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

18

w

1

12

b

0

5

w

0

19

-

+

14

b

1

8

w

0

9

b

0

3

0

23½

16½

7,50

14

5

Καμπουράκη Αναστασία  Κολλέγιο (2ο κορίτσι)

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

6

w

0

19

b

1

11

w

1

4

b

0

13

w

0

10

b

1

7

w

0

3

0

23

16½

8,00

15

11

Μουταφτσή Μάρθα  2ο Ρόδου (3ο κορίτσι)

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

19

w

1

1

b

0

4

w

0

6

b

0

18

-

-

16

b

1

11

w

0

2

1

24½

17

3,50

16

1

Αγγελής Ιωάννης  12ο Δημοτικό Ρόδου

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

7

w

0

9

b

0

18

w

1

11

b

0

-

-

1

15

w

0

10

b

0

2

0

20½

14½

3,50

17

3

Θώμογλου Αλέξανδρος  12ο Δημοτικό

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

11

w

0

5

b

0

-

-

1

10

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

0

21½

14½

2,50

18

4

Ιατρός Μιχαήλ Άγγελος  1ο Πειραματικό

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

13

b

0

8

w

0

16

b

0

-

-

1

15

-

-

-

-

-

-

-

-

1

0

17

11½

2,00

19

2

Αργυρού Μαρία Τσαμπίκα

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

15

b

0

14

w

0

3

b

0

13

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

0

0

17½

11½

0,00

Γ΄ Δημοτικού_Ατομικό Σχολικό Ρόδου 2017
Starting Rank Crosstable after Round 7

Rank

SNo.

Name

Gr

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

6.Rd.

7.Rd.

Pts

Res.

BH.

BH.

SB

1

2

Καλπακίδης Δαβίδ  2ο Δημοτικό Ρόδου

Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

5

b

1

3

w

1

4

b

1

2

w

1

7

b

1

8

w

1

6

b

1

7

0

30

21

30,00

2

14

Σαπουντζάκη Νεφέλη  Δημοτικό Κρεμαστής (1ο κορίτσι)

Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

11

b

1

14

w

1

8

b

1

1

b

0

5

w

1

3

w

1

4

b

1

6

0

25

18

18,00

3

13

Παρπέρης Γεώργιος  Ροδίων παιδεία

Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

9

w

1

1

b

0

6

w

1

11

b

1

4

w

1

2

b

0

10

b

1

5

0

29

20

16,00

4

4

Κανάκας Αναστάσιος

Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

12

b

1

7

w

1

1

w

0

8

b

1

3

b

0

9

w

1

2

w

0

4

0

30

21

12,00

5

9

Μωρόγιαννη Μελίνα  12ο Δημοτικό (2ο κορίτσι)

Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1

w

0

9

b

1

10

w

1

7

w

1

2

b

0

6

b

0

13

w

1

4

0

29

20

12,00

6

8

Μανδαλακούδης Παναγιώτης

Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

7

b

0

12

w

1

3

b

0

10

w

1

11

b

1

5

w

1

1

w

0

4

0

27

18

11,00

7

1

Γρίβας Ιωάννης  3ο Ιαλυσού

Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

6

w

1

4

b

0

13

w

1

5

b

0

1

w

0

14

b

1

11

w

1

4

0

23

16

8,00

8

3

Καμπόμπαση Μαρία Τσαμπίκα (3ο κορίτσι)

Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

13

w

1

10

b

1

2

w

0

4

w

0

9

b

1

1

b

0

12

w

0

3

2

27

18

8,00

9

6

Μίχας Δημήτρης

Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

3

b

0

5

w

0

12

b

1

13

w

1

8

w

0

4

b

0

14

w

1

3

0

20

15

4,00

12

Παπουτσής  Λευτέρης

Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

14

b

1

8

w

0

5

b

0

6

b

0

12

w

1

13

b

1

3

w

0

3

0

20

15

4,00

11

7

Μανδαλακούδης Αθανάσιος

Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

2

w

0

13

b

0

14

b

1

3

w

0

6

w

0

12

b

1

7

b

0

2

0

23

17

2,00

12

11

Παπαμιχαήλ Μιχαήλ Άγγελος  1ο Δημοτικό Αφάντου

Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

4

w

0

6

b

0

9

w

0

14

w

1

10

b

0

11

w

0

8

b

1

2

0

19

15

3,00

13

10

Παπαμιχαήλ Γεωργία

Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

8

b

0

11

w

1

7

b

0

9

b

0

14

w

1

10

w

0

5

b

0

2

0

19

15

2,00

14

5

Κασλίογλου Σελίν

Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

10

w

0

2

b

0

11

w

0

12

b

0

13

b

0

7

w

0

9

b

0

0

0

22

14

0,00

Δ΄ Δημοτικού_Ατομικό Σχολικό Ρόδου 2017
Final ranking

Rank

SNo.

Name

Gr

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

6.Rd.

7.Rd.

Pts

Res.

BH.

BH.

SB

1

21

Στεργενάκη Νιόβη  12ο Δημοτικό (1ο κορίτσι)

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

-

-

1

4

b

1

9

w

1

10

b

1

2

w

1

3

w

0

7

b

1

6

1

31

22

28,50

2

19

Περγαντής Νικόλας  Κολλέγιο

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

14

b

1

11

w

1

3

b

1

7

w

1

1

b

0

12

w

1

6

b

1

6

0

28½

20

23,00

3

3

Γεωργίου Βασίλης  12ο Δημοτικό

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

16

w

1

6

b

1

2

w

0

9

b

1

4

w

1

1

b

1

5

w

0

5

0

32

23½

21,00

4

6

Καραμποΐκη Μαρία (2ο κορίτσι)

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

13

b

1

1

w

0

17

b

1

12

w

1

3

b

0

7

w

1

8

b

1

5

0

27

18½

16,50

5

1

Αγγελίδης Κωνσταντίνος  1ο Πειραματικό

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

15

w

1

9

b

0

6

w

0

16

b

1

8

w

1

13

b

1

3

b

1

5

0

25

17½

17,00

6

10

Καστανάκης Σεβαστιανός  1ο Ιαλυσού

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

8

b

1

3

w

0

5

b

1

14

w

1

7

b

0

10

b

1

2

w

0

4

0

30½

21½

15,50

7

14

Μουταφτσής Στράτος  2ο Ρόδου

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

19

w

1

15

b

1

10

w

1

2

b

0

6

w

1

4

b

0

1

w

0

4

0

29

21½

12,50

8

20

Ρακόπουλος Αλέξανδρος  Ασγούρου

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

6

w

0

-

-

1

14

b

1

11

w

1

5

b

0

9

b

1

4

w

0

4

0

27½

20

14,50

9

8

Καριπίδου Χρυσούλα  7ο Δημοτικό (3ο κορίτσι)

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

21

b

1

5

w

1

1

b

0

3

w

0

11

b

1

8

w

0

12

b

1

4

0

26½

20½

12,50

10

2

Βιτζηλαίος Εμμανουήλ  Ροδίων παιδεία

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

17

b

1

12

w

1

7

b

0

1

w

0

18

b

1

6

w

0

15

b

1

4

0

25

17

11,50

11

5

Καραγιάννη Χρυσούλα  7ο Δημοτικό

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

18

w

1

2

b

0

16

w

1

8

b

0

9

w

0

17

b

1

13

w

1

4

0

24½

16

11,00

12

7

Καραταπάνης Θοδωρής  2ο Πρότυπο Πειραματικό

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

20

w

1

10

b

0

13

w

1

4

b

0

15

w

1

2

b

0

9

w

0

3

0

26½

19

7,50

13

16

Νικολή Ειρήνη Χριστίνα  Κολλέγιο

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

4

w

0

19

b

1

12

b

0

17

w

1

20

b

1

5

w

0

11

b

0

3

0

23

16½

6,00

14

9

Καστανάκη Ελευθερία  2ο Πειραματικό

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

2

w

0

18

b

1

8

w

0

6

b

0

16

w

1

19

b

0

20

w

1

3

0

21½

14

6,50

15

11

Κουρδουκλάς Αλέξανδρος

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

5

b

0

7

w

0

21

b

1

20

w

1

12

b

0

18

w

1

10

w

0

3

0

20½

15

4,50

13

Μουσαμπελή Ορέστης  2o Aφαντου

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

3

b

0

21

w

1

11

b

0

5

w

0

14

b

0

-

-

1

19

w

1

3

0

20½

15

4,50

17

12

Μήτσου Άγγελος Νικόλαος

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

10

w

0

20

b

1

4

w

0

13

b

0

19

b

1

11

w

0

21

w

1

3

0

19½

14

3,50

18

15

Μπινόλγου Ιωάννης  Δημοτικό Κρεμαστής

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

11

b

0

14

w

0

19

w

1

21

b

1

10

w

0

15

b

0

-

-

1

3

0

18

13½

4,50

19

4

Ηλιάδης Σταύρος  2ο Αφάντου

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

7

b

0

13

w

0

18

b

0

-

-

1

17

w

0

14

w

1

16

b

0

2

0

19½

14

4,50

20

17

Πελλός Αλέξανδρος

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

12

b

0

17

w

0

-

-

1

15

b

0

13

w

0

21

w

1

14

b

0

2

0

17½

14

2,00

21

18

Πελλός Ανδρέας

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

9

w

0

16

b

0

15

w

0

18

w

0

-

-

1

20

b

0

17

b

0

1

0

17½

12½

0,50

Ε΄ Δημοτικού_Ατομικό Σχολικό Ρόδου 2017
Final ranking

Rank

SNo.

Name

Gr

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

6.Rd.

7.Rd.

Pts

Res.

BH.

BH.

SB

1

13

Ράμμος Ηλίας  1ο Πειραματικό

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

11

b

1

9

w

1

10

w

1

2

b

½

3

b

1

8

w

1

4

b

1

0

28

19

25,00

2

6

Λουντάκας Μιχαήλ  Δημοτικό Παστίδας

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

13

b

1

3

w

½

7

b

1

1

w

½

4

b

1

10

w

1

8

b

1

6

0

27½

19½

21,50

3

1

Γρίβας Μιχαήλ  3ο Ιαλυσού

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

6

w

1

2

b

½

5

w

1

10

b

1

1

w

0

11

b

1

9

w

1

0

29½

20

20,00

4

11

Παπαδόπουλος Πέτρος Εφραίμ  Δημοτικό Παστίδας

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

9

b

0

14

w

1

12

w

1

6

b

1

2

w

0

7

b

1

1

w

0

4

0

27

19

11,50

5

4

Καλογήρου Χρύσανθος

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

7

b

½

11

w

1

3

b

0

8

w

0

14

b

1

9

w

½

10

b

1

4

0

23

16

10,75

6

9

Οικονόμου  Παναγιώτης (Ιωάννη)  2ο Δημοτικό Αφάντου

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

3

b

0

13

w

1

16

b

1

4

w

0

8

b

0

14

w

1

15

w

1

4

0

20½

13½

7,50

7

12

Παπαντωνίου Σωτήρης  Ροδίων Παιδεία

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

5

w

½

8

b

1

2

w

0

9

w

0

12

b

1

4

w

0

11

b

1

1

26

17½

11,00

8

15

Συμιακός Σταύρος

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

14

b

1

7

w

0

9

b

½

5

b

1

6

w

1

1

b

0

2

w

0

0

28½

20½

11,00

9

3

Ευθυμίου Αγάπη  2ο Δημοτικό Ρόδου (1ο κορίτσι)

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

4

w

1

1

b

0

8

w

½

7

b

1

11

w

0

5

b

½

3

b

0

3

0

30

20½

11,25

10

2

Διακίδης Τζώρτζης Μιχαήλ Φιλήμων  Κολλέγιο

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

15

b

1

16

w

1

1

b

0

3

w

0

13

b

1

2

b

0

5

w

0

3

0

28

20

6,00

11

5

Κεφαλάς Χρήστος  1ο Πειραματικό

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1

w

0

5

b

0

15

w

1

12

b

1

9

b

1

3

w

0

7

w

0

3

0

26½

18½

7,00

12

8

Νικολής Πρόδρομος  Κολλέγιο

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

16

b

0

15

w

1

4

b

0

11

w

0

7

w

0

-

-

1

13

b

1

3

0

18

12½

5,50

13

14

Ρούσος Θεμιστοκλής

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

2

w

0

6

b

0

14

b

1

16

-

+

10

w

0

15

b

0

12

w

0

2

1

21

13½

3,00

14

7

Μανωλάς Δημήτριος  3ο Δημοτικό Αφάντου

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

8

w

0

4

b

0

13

w

0

15

b

1

5

w

0

6

b

0

-

-

1

2

1

19½

14½

3,00

15

10

Πάττα Μαγδαληνή  Δημοτικό Κρεμαστής (2ο κορίτσι)

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

10

w

0

12

b

0

11

b

0

14

w

0

-

-

1

13

w

1

6

b

0

2

1

16½

11½

3,00

16

16

Τζιούρας Γεώργιος  6ο Δημοτικό Ρόδου

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

12

w

1

10

b

0

6

w

0

13

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

0

20½

14½

2,50

ΣΤ΄ Δημοτικού_Ατομικό Σχολικό Ρόδου 2017
Final ranking

Rank

SNo.

Name

Gr

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

6.Rd.

7.Rd.

Pts

Res.

BH.

BH.

SB

1

12

Πουλάκης Στεφανίδης Στέφανος

ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

11

w

1

4

b

1

2

w

1

3

b

1

6

w

1

 

 

5

0

14

9

14,00

2

10

Παπαδόπουλος Παντελής  Δημοτικό Παστίδας

ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

5

w

1

7

w

1

1

b

0

6

b

1

9

b

1

 

 

4

0

13½

7

8,50

3

11

Παρασκευόπουλος Σάββας

ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

12

b

1

8

w

1

10

b

1

1

w

0

4

b

1

 

 

4

0

12½

7

7,50

4

7

Οικονόμου Παναγιώτης του Κυριάκου

ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

10

b

1

1

w

0

12

b

1

5

b

1

3

w

0

 

 

3

1

14½

9

5,50

5

4

Μάτσης Κωνσταντίνος   2ο Δημοτικό

ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

2

b

0

9

w

1

8

b

1

4

w

0

7

b

1

 

 

3

0

12½

7

5,50

6

2

Καράμπης Αλέξανδρος  1ο Δημοτικό Ιαλυσού

ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

8

b

0

12

w

1

7

b

1

2

w

0

1

b

0

 

 

2

0

13½

8

2,50

7

3

Λαουδίκος Τσαμπίκος  Δημοτιό Αφάντου

ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

9

w

1

2

b

0

6

w

0

8

b

1

5

w

0

 

 

2

0

12½

7

3,50

8

8

Παπαγιάννης Γεώργιος

ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

6

w

1

3

b

0

5

w

0

7

w

0

11

b

1

 

 

2

0

12

7

3,00

9

9

Παπαδημητρίου Μάριος

ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

7

b

0

5

b

0

11

w

1

10

-

+

2

w

0

 

 

2

0

11½

2,50

10

1

Θώμογλου Αναστάσιος  12ο Δημοτικό

ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

4

w

0

11

b

1

3

w

0

9

-

-

-

-

-

 

 

1

0

12½

1,00

11

6

Νικολής Αντώνης

ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1

b

0

10

w

0

9

b

0

12

w

1

8

w

0

 

 

1

0

11

0,50

12

5

Μυριαλάκης Χρήστος  1ο Δημοτικό Αφάντου

ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

3

w

0

6

b

0

4

w

0

11

b

0

-

-

1

 

 

1

0

10

6

0,50

Γυμνάσια-Λύκεια_Ατομικό Σχολικό Ρόδου 2017
Final ranking

Rank

SNo.

Name

Gr

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

6.Rd.

7.Rd.

Pts

Res.

BH.

BH.

SB

Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

4

3

Καλπακίδης Ντάνιελ (ΑΓ)

Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

2

w

0

14

b

1

12

w

1

7

b

1

1

b

1

6

w

1

3

b

0

5

0

28½

21

17,50

5

9

Νικήτας Ιάσονας (ΑΓ)

Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

6

b

0

15

w

1

13

b

1

8

w

1

2

b

0

1

w

0

11

b

1

4

0

27½

19

12,00

12

8

Νάνεβ Νίκολας (ΑΓ)  1ο Γυμνάσιο

Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

15

b

1

6

w

0

4

b

0

11

w

0

14

b

1

16

w

1

1

b

0

3

0

22½

16

5,00

Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1

12

Ρούσος Σταμάτιος (ΒΓ)  1ο Γυμνάσιο

Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

10

w

1

9

b

1

7

w

1

2

b

1

4

w

0

5

b

1

12

w

1

6

1

27½

18½

22,50

2

11

Πουλάκης Στεφανίδης Γεράσιμος (ΒΓ)  Ροδίων Παιδεία

Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

4

b

1

13

w

1

6

b

1

1

w

0

5

w

1

8

b

1

10

w

1

6

0

27½

19

21,50

8

7

Μανωλίτσης Φίλιππος (ΒΓ)

Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

11

w

1

7

b

0

10

w

1

5

b

0

9

w

1

2

w

0

6

b

½

0

26

17

10,75

11

15

Τσιγάρος Ιωάννης (ΒΓ)  Ροδίων Παιδεία

Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

8

b

0

3

w

1

9

w

0

12

b

1

10

w

0

7

b

1

5

w

0

3

0

25

17

11,50

13

5

Κασλήογλου Σερχάν (ΒΓ)  4ο Γυμνάσιο

Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

14

w

1

2

b

0

5

w

0

15

-

+

3

b

0

10

b

0

16

w

1

3

0

22½

16

4,50

14

13

Σμυρνής Ηλίας (ΒΓ)  Γυμνάσιο Ιαλυσού

Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

13

b

0

4

w

0

15

b

0

16

b

1

12

w

0

-

-

1

7

w

0

2

0

19

13½

2,00

Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

3

10

Παγώνης Δημήτρης (ΓΓ)  6ο Γυμνάσιο

Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

7

w

0

11

b

0

16

w

1

10

b

1

13

w

1

9

b

1

4

w

1

5

1

20½

15

14,00

6

1

Βιτζηλαίου Φαίδρα (ΓΓ)  4ο Γυμνάσιο (1ο κορίτσι)

Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

5

w

1

12

b

1

2

w

0

9

b

½

7

w

½

4

b

0

8

w

½

0

28

19

12,00

15

16

Χότζα Ντάνιελ (ΓΓ)

Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

12

w

0

5

b

0

14

w

1

13

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

0

19½

14

1,50

16

14

Συμιτζής Γεώργιος (ΓΓ)  Γυμνάσιο Ιαλυσού

Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

9

w

0

10

b

0

3

b

0

14

w

0

-

-

1

12

b

0

13

b

0

1

0

19

13

0,50

ΛΥΚΕΙΟ

7

2

Ζαχαριά Αικατερίνη (Λ)  Βενετόκλειο (1ο κορίτσι)

ΛΥΚΕΙΟ

3

b

1

8

w

1

1

b

0

4

w

0

6

b

½

11

w

0

14

b

1

0

27½

20

11,75

9

6

Κολαϊνή Παντελίνα (Λ) (2ο κορίτσι)

ΛΥΚΕΙΟ

16

b

1

1

w

0

11

b

1

6

w

½

8

b

0

3

w

0

-

-

1

0

24

17½

8,25

10

4

Καπουράνης Βασίλειος (Λ)  Καζούλλειο (2ο Λύκειο)

ΛΥΚΕΙΟ

1

b

0

16

w

1

8

b

0

3

w

0

11

b

1

13

w

1

2

b

0

3

0

26½

20

6,00

 

 

Σχολικό Πρωτάθλημα 2017

ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ28ου ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΑΤΟΜΙΚΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΚΑΚΙ (2017)
14ου ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΟΜΑΔΙΚΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΚΑΚΙ (2017)

1. ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ : Ο Σκακιστικός Όμιλος Ρόδου «Ιππότης» υπό την αιγίδα της Τοπικής Επιτροπής Σκακιστικών Σωματείων Αιγαίου (Τ.Ε.Σ.Σ.Α), της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας (Ε.Σ.Ο) του Υπουργείου Παιδείας με την υποστήριξη του Δήμου Ρόδου, του Τοπικού Διαμερίσματος Κρεμαστής και το Πανεπιστήμιο Αιγαίου.
2. ΔΙΕΥΘΥΝTΗΣ ΑΓΩΝΩΝ : Ορίζεται ο Καράβας Σταμάτιος.
3. ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ : Ορίζεται ο Βασιλάκης Νίκος με βοηθούς τους Ρηγόπουλο Κώστα, Μενίκο Δημήτρη, Φρόντζος Ιωάννης, Διαμάντη Κωνσταντίνο, Παπαδόπουλο Εύθυμη, Καραμποΐκη Σπυρίδωνα, Παπαδάκη Σταυρούλα, Ρούσο Ιωάννη, Μιχελάκη Ευάγγελο..
4. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ : Δικαίωμα συμμετοχής στο ατομικό και ομαδικό πρωτάθλημα έχουν οι μαθητές και μαθήτριες των Νηπιαγωγείων, των Δημοτικών Σχολείων, των Γυμνασίων και των Λυκείων της Δωδεκανήσου οι οποίοι θα δηλώσουν έγκαιρα συμμετοχή.
5. ΤΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ : Το ατομικό πρωτάθλημα θα διεξαχθεί στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του Πανεπιστημίου Αιγαίου, στη Ρόδο και το ομαδικό πρωτάθλημα θα διεξαχθεί στις εγκαταστάσεις του Πολιτιστικού Κέντρου στην πλατεία της Κρεμαστής.
6. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ : Οι ατομικοί αγώνες θα διεξαχθούν με Ελβετικό σύστημα 7 γύρων εκτός και αν κατά τάξη οι συμμετοχές είναι λιγότερες των 7, οπότε θα διεξαχθούν αγώνες με σύστημα Round – Robin (όλοι με όλους). Τα ομαδικά θα διεξαχθούν με Ελβετικό σύστημα 5 γύρων και αν οι ομάδες είναι λιγότερες από 6 θα γίνει με σύστημα Round Robin ενώ αν ο αριθμός τους είναι τέτοιος που δεν συνιστούν ξεχωριστές κατηγορίες θα ομαδοποιηθούν κοινά με ξεχωριστή τελική κατάταξη.
7. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ : Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα και χρόνο σκέψης για κάθε αθλητή, 15 λεπτά για την ολοκλήρωση της παρτίδας. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο αθλητής, προστίθενται ακόμη 10 δευτερόλεπτα στο συνολικό του χρόνο σκέψης.
8. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ : Οι αγώνες του ατομικού θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο 18 και Κυριακή 19 Φεβρουαρίου, ενώ τα ομαδικά τη Κυριακή 5 Μαρτίου 2017. Αναλυτικά θα έχει ως εξής:
Παρασκευή 17 Φεβ 2017 (ατομικά)
Παρασκευή 03 Μαρ 2017 (ομαδικά)
Έναρξη 6ου γύρου – λήξη 6ου γύρου
1200–1245
Πέρας δηλώσεων συμμετοχής – Οριστικοποίηση πίνακα συμμετεχόντων. Δηλώσεις στην έδρα του ομίλου επί της Πίνδου 1, για ατομικά και ομαδικά
Μέχρι 2000
Έναρξη 7ου γύρου – λήξη 7ου γύρου
1300–1345
Τελετή λήξης – Απονομές
1415–1445
Κυριακή 05 Μαρ 2017 (ομαδικά)
Σάββατο 18 Φεβ 2017 (ατομικά)
Ενημέρωση – Κλήρωση.
0900 –0915
Ενημέρωση αγωνιζομένων – Κλήρωση χρώματος
1500 –1600
Έναρξη 1ου γύρου – λήξη 1ου γύρου
0930–1015
Έναρξη 1ου γύρου – λήξη 1ου γύρου
1615–1700
Έναρξη 2ου γύρου – λήξη 2ου γύρου
1030–1130
Έναρξη 2ου γύρου – λήξη 2ου γύρου
1715–1800
Έναρξη 3ου γύρου – λήξη 3ου γύρου
1115–1230
Έναρξη 3ου γύρου – λήξη 3ου γύρου
1815–1900
Έναρξη 4ου γύρου – λήξη 4ου γύρου
1215–1330
Κυριακή 19 Φεβ 207 (ατομικά)
Έναρξη 5ου γύρου – λήξη 5ου γύρου
2315–1430
Έναρξη 4ου γύρου – λήξη 4ου γύρου
1000–1045
Τελετή λήξης – Απονομές
1445–1515
Έναρξη 5ου γύρου – λήξη 5ου γύρου
1100–1145
9. ΑΡΣΗ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ : Θα ισχύσουν κατά σειρά τα ακόλουθα κριτήρια άρσης ισοβαθμίας:
(α). Αποτέλεσμα του τουρνουά των ισοβάθμων (εάν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους).
(β). Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας (και τα κριτήρια άρσης της).
(γ). Το κριτήριο Μπούχολτζ (βαθμοί αντιπάλων).
(δ). Το κριτήριο Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).
10. ΠΑΡΑΒΟΛΟ : Το παράβολο θα είναι 10 € (το συνολικό ποσό των παραβόλων θα καταβληθεί στο Σκακιστικό Όμιλο Ρόδου «Ιππότης»). Από το δεύτερο παιδί και πάνω, για τα αδέλφια, θα γίνεται έκπτωση 50%, οπότε και το παράβολο θα διαμορφώνεται στα 5 ευρώ για κάθε επιπλέον συμμετοχή.
11. ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ : Οι κατηγορίες είναι : για τα ατομικά Νήπια, Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ Δημοτικού, Α’, Β΄, Γ΄ Γυμνασίου και ενιαία κατηγορία για το Λύκειο. Για τα ομαδικά ενιαία Δημοτικά ξεχωριστά ενιαία Γυμνάσια και ξεχωριστά ενιαία Λύκεια. Η σύνθεση του ομαδικού για τα σχολεία απαιτεί 4μελή ομάδα με συμμετοχή υποχρεωτικά 1 κοριτσιού τουλάχιστον ως 4η σκακιέρα. Επιπλέον προαιρετικά μπορεί η ομάδα να έχει 6μελή σύνθεση με 2 μαθητές/τριες ως αλλαγές .
12. ΕΠΑΘΛΑ – ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ : Αναμνηστικά μετάλλια θα πάρουν όλοι οι μαθητές που θα αγωνισθούν. Κύπελλο και μετάλλιο θα πάρει ο 1ος νικητής και μετάλλια ο 2ος και 3ος ανά κατηγορία . Το 1ο κορίτσι θα πάρει κύπελλο και μετάλλιο και μετάλλια το 2ο και 3ο κορίτσι ανά κατηγορία. Εάν ένα κορίτσι καταταγεί στους τρεις πρώτους της γενικής κατάταξης παίρνει όλα τα έπαθλα που του αναλογούν.
Το ΔΣ του ομίλου αποφάσισε το 80% των καθαρών εσόδων από τα παράβολα του τουρνουά να διανεμηθεί ίσα, και μόνο στους πρωταθλητές μαθητές Νηπιαγωγείου, Α μέχρι και ΣΤ δημοτικού, Γυμνάσιο – Λύκειο (8 κατηγορίες), εφόσον αυτοί θα λάβουν μέρος στην τελική φάση του Σχολικού Πρωταθλήματος Ελλάδας.
Προκρίσεις για την τελική φάση των Πανελληνίων Σχολικών Αγώνων θα κερδίσουν άμεσα οι πρώτοι σε βαθμολογία από τις παραπάνω κατηγορίες (8), καθώς και τα τρία (3) πρώτα κορίτσια σε βαθμολογία από τις κατηγορίες του Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου, που δεν κέρδισαν πρώτη θέση σε καμιά κατηγορία, ανεξαρτήτως τελικής κατάταξης (συνολικά 8 αγόρια ή / και κορίτσια συν 3 κορίτσια), καθώς και η πρώτη ομάδα του ομαδικού από Δημοτικό , Γυμνάσιο και Λύκειο, εφόσον οι συμμετοχές ξεπερνούν τις 3 ανά κατηγορία.
13. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ – ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΝΣΤΑΣΕΩΝ : Ένσταση θα γίνεται γραπτώς μετά από κατάθεση παράβολου 30 € (το οποίο δεν επιστρέφεται σε καμία περίπτωση και το σύνολο τους θα καταβληθεί στο Σκακιστικό Όμιλο Ρόδου «Ιππότης») στην επιτροπή ενστάσεων, προ της διεξαγωγής του επόμενου γύρου και εντός 30 λεπτών από την στιγμή του συμβάντος. Η Επιτροπή ενστάσεων θα αποτελείται από τους εξής: πρόεδρος Μιχελάκης Βαγγέλης και μέλη Ρηγόπουλος Κώστας και Φρόντζος Ιωάννης.
14. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ – ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ : Δηλώσεις συμμετοχής για τα ατομικά έως το Παρασκευή 17 Φεβ 20:00 2017, ενώ για τα ομαδικά μέχρι την Παρασκευή 03 Μαρ 20:00 2017 και με φυσική παρουσία στο χώρο διεξαγωγής των αγώνων. Πληροφορίες : e-mail cc.ippotis@gmail.com – Γραμματεία. Ομίλου τηλ. 22410-35502 (17:00-20:00) και Βασιλάκης Νίκος τηλ. 6945973959.
15. ΓΕΝΙΚΑ : Για ότι δεν προβλέπεται από την παρούσα προκήρυξη, ισχύουν οι κανονισμοί της Ε.Σ.Ο. και τις FIDE.
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΣΧΟΛΙΚΩΝ 2017

4ο Τουρνουά Υποδομών – Κοπή Βασιλόπιτας “ΙΠΠΟΤΗ”

Ολοκληρώθηκε  το  Σάββατο 21 Ιαν 2017, το πρώτο σκακιστικό δρώμενο του 2017, με το  4ο Τουρνουά Γρήγορου Σκακιού, που διοργάνωσε ο Σκακιστικός Όμιλος Ρόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ» στο πλαίσιο του 5ου Grand Prix  Ρόδου.

Το τουρνουά ξεκίνησε  το προηγούμενο  Σάββατο 14 Ιαν 2017, με τους τρεις πρώτους γύρου και ολοκληρώθηκε αυτό το Σάββατο δύο τελευταίους γύρους και τις απονομές μεταλλίων για όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος

Είναι σημαντικό τα παιδιά να σκέφτονται και να δραστηριοποιούν το μυαλό τους μέσα από το σκάκι, αλλά και να ανταγωνίζονται μεταξύ τους με ευγενή άμυλα, αναπτύσσοντας δεσμούς μεταξύ τους και ατομικές δεξιότητες.

Το ίδιο απόγευμα , έγινε και η απονομή των μεταλλείων όλων των κατηγοριών του Ανοικτού Ατομικού Πρωταθλήματος Σκάκι «Γρηγόρης Κατσαράς 2016», που ολοκληρώθηκε το Νοέμβρη του 2016.  Τα αναλυτικά αποτελέσματα ανά κατηγορία :

Katsaras 2016_final rank

 

Στον χαιρετισμό του ο πρόεδρος του ομίλου κ. Στάμος Καράβας, τόνισε την σημασία που έχει τα παιδιά να απασχολούνται με δραστηριότητες όπως το σκάκι, ευχήθηκε σε όλους υγεία και καλή πρόοδο στο σχολείο αλλά και στο σκάκι για τους μικρούς σκακιστές. Στην σύντομη ομιλία του αναφέρθηκε στη επιτυχία του ομίλου να αναδειχτεί πρωταθλητής Αιγαίου το 2016 και για πρώτη φορά στα 10 χρόνια του «ΙΠΠΟΤΗ» αλλά και στα 45 χρόνια του σκακιού στην Ρόδο, όπως χαρακτηριστικά τόνισε. Ευχαρίστησε τους συντελεστές αυτής της επιτυχίας, την ομάδα του «ΙΠΠΟΤΗ» αναφέροντας τους ονομαστικά μέσα σε θερμό χειροκρότημα.
Στην κοπή της διπλής  πίτας του ομίλου που ακολούθησε, τυχεροί στάθηκαν  δύο κορίτσια του ομίλου. Η Σαπουντζάκη Μυρσίνη και Ευθυμίου Αγάπη Γαβριέλα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα,  τα 45 παιδιά που αγωνίστηκαν στο 3ο τουρνουά, ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους  με τα αποτελέσματα ανά επίπεδο να έχουν :

Step 1

r4-5_s1

 

Step 2

r4-5_s2

Step3

r4-5_s3