ΤΜΗΜΑ ΑΡΧΑΡΙΩΝ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Ο Σκακιστικός  Όμιλος Ρόδου «Ιππότης» με χαρά σας ανακοινώνει την έναρξη τμήματος εκμάθησης σκακιού για αρχάριους ενήλικες.  Το τμήμα αυτό θα ξεκινήσει 7 Ιανουαρίου 2015 και θα πραγματοποιείται στην έδρα του ομίλου επί της Πίνδου 1 στον ανακαινισμένο χώρο του τζαμιού Ali Hilmi Pasha από τον προπονητή Δεμερίδη Νικόλα. Οι προπονήσεις θα γίνονται κάθε Τετάρτη 20.00 – 22.00.

Πληροφορίες – συμμετοχές καθημερινά στην έδρα του ομίλου 17.00 20.00 και το Σάββατο 11.00-15.00, καθώς και στο τηλέφωνο 2241035502. Email: cc.ippotis@gmail.com.

Παράβολο συμμετοχής: 25 ευρώ το άτομο (20 ευρώ για φοιτητές και γονείς οι οποίοι έχουν παιδί που κάνει μαθήματα στον όμιλο).

1ο Ανοικτό Πρωτάθλημα ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΑΤΣΑΡΑΣ 2014 -15

Ενημερώνουμε τους μαθητές των επιπέδων step 3 και πάνω καθώς και όσους έχουν δελτίο αθλητή, ότι θα διεξαχθεί το 1ο Ανοικτό Πρωτάθλημα Ρόδου 2014 στον χώρο του Σκακιστικού Ομίλου του Ιππότη στην οδό Πίνδου 1, με τον 1ο γύρο το Σάββατο 20 Δεκεμβρίου.

Το πρόγραμμα έχει ως ακολούθως:

1ος Γύρος Σάββατο    20 Δεκεμβρίου 18.00
2ος Γύρος Κυριακή     21 Δεκεμβρίου 10.00
3ος Γύρος Κυριακή     21 Δεκεμβρίου 17.00
4ος Γύρος Δευτέρα     22 Δεκεμβρίου 17.00
5ος Γύρος Τρίτη         23 Δεκεμβρίου 17.00
6ος Γύρος Σάββατο    27 Δεκεμβρίου 17.00
7ος Γύρος Κυριακή    28 Δεκεμβρίου 10.00

 

Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ελβετικό σύστημα 7 γύρων και χρόνο σκέψης 1.30 ώρα ανά παίκτη συν 30 δευτερόλεπτα ανά κίνηση. Παράβολο συμμετοχής για τους ενήλικες 30 ευρώ (τακτοποιημένα μέλη: 20 ευρώ) και για τους μαθητές του ομίλου 15 ευρώ.

Για την συμμετοχή, απαραίτητο είναι το δελτίο αθλητή από την Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το σκακιστικό δελτίο αθλητή καθώς και για δηλώσεις συμμετοχής, καθημερινά στον χώρο του ομίλου 17.00-20.00 και στο τηλέφωνο 22410 35502, μέχρι το Σάββατο 20 Δεκεμβρίου και ώρα 15.00.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ – ΡΟΔΟΣ 01.12.2014

1957202Ο επικεφαλής  προπονητής της ομάδας μας , Μαστροβασίλης Θάνος , θα συμμετάσχει στο  Πρωτάθλημα Ελλάδος Ανδρών που θα διεξαχθεί στο Βραχάτι Κορινθίας , από τις 3-11/12/2014 .

 

http://www.chessfed.gr/wp-content/uploads/2014/11/64PAP_Pairings_Results.pdf

 

 

Τα μαθήματα θα συνεχιστούν από τις 12/12/2014

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ – ΡΟΔΟΣ 01/12/2014

           PB230012Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι δύο διαδικτυακές συναντήσεις στις 16 και 23 Νοεμβρίου αντίστοιχα , μεταξύ των αθλητών-τριών του Σκακιστικού Ομίλου ΙΠΠΟΤΗΣ Ρόδου και των ομάδων ΕΣΘ ( Ένωση Σκακιστών Θεσσαλονίκης ) και επίλεκτων παιδιών από τη Κρήτη (Χανιά και Ηράκλειο) .

          Η εκδήλωση έγινε στο χώρο του ΙΠΠΟΤΗ με πρωτοβουλία του Grand Master/Fide Trainer, Μαστροβασίλη Θάνου σε συνεργασία με τους Μιμίκο Στέλιο , Μπούσιο Χρήστο (FI) (υπεύθυνοι από Θεσσαλονίκη) και Εμμανουηλίδη Κώστα (FI , www.GRChess.com  υπεύθυνο από Κρήτη )

Ήταν μια μεγάλη εμπειρία για τα παιδιά του νησιού μας που δεν έχουν συχνά την ευκαιρία να αντιμετωπίζουν  ισχυρούς αντιπάλους και αισιοδοξούμε ότι θα συνεχιστεί και στο μέλλον με ομάδες από όλη την Ελλάδα και όχι μόνο !

 

Grand Master/Fide Trainer – Μέλος Εθνικής Ελλάδος

Μαστροβασίλης Θάνος Μέλος Εθνικής Ελλάδος

6972703553   mastrobilis79@gmail.com

Β’ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΦΙΝΑΛΕ ΠΙΟΝΙΩΝ

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΦΙΝΑΛΕ ΠΙΟΝΙΩΝ

Το δεύτερο σεμινάριο της σκακιστικής χρονιάς θα ξεκινήσει την επόμενη εβδομάδα, με θέμα το ΦΙΝΑΛΕ ΠΙΟΝΙΩΝ από τον Νικόλα Δεμερίδη ως συνέχεια του προηγουμένου το οποίο πραγματοποιήθηκε από 18 έως 27 Σεπτεμβρίου. Η ύλη που θα καλυφθεί είναι οι παρακάτω υπογραμμισμένες ενότητες, αμέσως μετά την ενότητα 3γ η οποία ολοκληρώθηκε στο προηγούμενο σεμινάριο.

Ύλη Β΄Σεμιναρίου Φινάλε πιονιών

1.       Πιόνι χωρίς υποστήριξη βασιλιά «ο κανόνας του τετραγώνου»

2.       Κρίσιμα τετράγωνα

3.       Αντίστοιχα τετράγωνα

3α) οποζισιόν

3β) τετράγωνα βόμβες

3γ) τριγωνισμός

4) 2 πιόνια εναντίον βασιλιά «το πλωτό τετράγωνο»

5) Ο ενεργητικός βασιλιάς

6) Το παραπάνω πιόνι:

6α) με δύο ακριανά σε κάθε παράταξη

6β) η και θ πιόνια εναντίον θ

6γ) η και ζ πιόνια εναντίον θ

6δ) τρία εναντίον 2 πιόνια

7) Το μακρινό ελεύθερο

8) Δεμένο ελεύθερο

9) Υπονόμευση

10) Το καταφύγιο του πατ

11) Αποθεματικό τέμπο και ο κανόνας του Στάινιτς

12) Τεχνητή υλική υπεροχή

13) Διασπάσεις

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στον χώρο του Σκακιστικού Ομίλου «Ιππότης» επί της Πίνδου 1, σε διάστημα 3 δίωρων, από τον προπονητή του ομίλου Νικόλα Δεμερίδη:

Σάββατο 6 Δεκεμβρίου 12.00-14.00

Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 12.00-14.00

Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 12.00-14.00

Στο σεμινάριο δύνανται να συμμετέχουν αθλητές του step 3, 4, 5 και ενήλικες καθώς και οι αθλητές από το επίπεδο step2 οι οποίοι μετέβησαν στο step 2 extra. Πληροφορίες καθημερινά 17.00-20.00 στο 2241035502 και στο email cc.ippotis@gmail.com. Κόστος συμμετοχής 30 ευρώ.

ΔΙΑΔΙΚΥΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Αύριο Κυριακή 16 Νοεμβρίου και  την Κυριακή 23 Νοεμβρίου θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακός αγώνας σκάκι μεταξύ των προχωρημένων αθλητών και αθλητριών του Σκακιστικού Ομίλου “Ιππότης” (step 4 και 5). Αντίπαλοί τους θα είναι παίκτες από την Ένωση Σκακιστών Θεσσαλονίκης με ΕΛΟ ισότιμο με αυτό των δικών μας αθλητών, το οποίο θα κυμαίνεται μεταξύ 1000 – 1300. Θα αντιστοιχεί ένα παιχνίδι ανά αθλητή με χρόνο σκέψης 1 ώρα ανά παίκτη. Οι αγώνες αυτοί θα πραγματοποιηθούν στον χώρο του Σκακιστικού Ομίλου “Ιππότης” επί της Πίνδου 1,  στους υπολογιστές του ομίλου και ώρα 11.00. Με αυτόν τον τρόπο παρέχεται ευκαιρία στους αθλητές μας να παίξουν με διαφορετικούς αντιπάλους όπου άλλοτε θα χρειαζόταν να φύγουν από το νησί για να διαγωνιστούν.

3ο Grand Prix Ρόδου – 2o Τουρνουά

PB080071Ολοκληρώθηκε το Σάββατο 8 Νοε 2014 το 2ο Τουρνουά στο πλαίσιο του 3ου Grand Prix ρόδου, με τους 4ο και 5ο γύρο. Το τουρνουά διεξάχθηκε στην έδρα του σκακιστικού Ομίλου Ρόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ» με συμμετοχή 50 περίπου μικρών σκακιστών των τμημάτων υποδομών για τα Step1 2 & 3.  Για πρώτη μάλιστα φορά είχαμε και την πρωτιά στο Step1 από ένα κορίτσι, το οποίο αναδείχτηκε 1ο στην γενική και φυσικά πρώτο κορίτσι κατακτώντας έτσι 2 μετάλλια. Πρόκειται για την μικρή Χρυσούλα Καριπίδου.

Οι νικητές ανα κατηγορία είναι

Step1

1ος  Καριπίδου Χρυσούλα

2ος  Καραγιάννης Ιωάννης

3ος Σταθάτος Αλέξανδρος

1ο κορίτσι  Καριπίδου Χρυσούλα

Step 2

1ος  Πάττας Χρήστος

2ος  Κόνσολας Νικίας

3ος  Παπαδόπουλος Πέτρος

1ο κορίτσι Λώλου Εμμανουέλα

Step 3

1ος  Γεωργίου Βασίλης

2ος  Ράμμος Ηλίας

3ος  Ζαχαριάς Νίκος

1ο κορίτσι  Ευθιμίου Αγάπη

 

Opening-Ceremony-of-2014-FIDE-World-Chess-Championship-1Την ίδια μέρα είχαμε και την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης μεταξύ του Νορβηγού Κάρλσεν και του Ινδού Ανάντ, για τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή  του 2014, με την πρώτη μεταξύ τους παρτίδα να λήγει ισόπαλη.   Το πρωτάθλημα εξελήσεται στο Ξενοδοχείο Radisson Blu hotel  της πόλης Sochi της Ρωσίας, στα παράλια της  Μαύρη Θάλασσας. Συνολικά θα παιχτούν 12 παρτίδες  και σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσει παιχνίδι tie-break στις 27 Νοε με μικρότερους χρόνους από τους κανονικούς.  Οι χρόνοι για τις παρτίδες είναι 120 λεπτά για  40 κινήσεις, επιπλέον 60 λεπτά για τις επόμενες  20κινήσεις  και  15 λεπτά + 30 δεύτερα για τις υπόλοιπες  για κάθε παίκτη.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα  για τα Step  έχουν :

 

Step 1

Rank

SNo.

Name

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

Pts.

1

6

Καριπίδου Χρυσούλα

8

w

1

5

b

1

6

w

1

2

b

1

4

w

1

5

2

5

Καραγιάννης Ιωάννης

4

b

1

15

w

1

3

b

1

1

w

0

9

b

1

4

3

15

Σταθάτος Αλέξανδρος

18

b

1

10

w

1

2

w

0

6

b

1

5

w

1

4

4

12

Παπακων/νου Κων/νος

2

w

0

17

b

1

16

w

1

9

b

1

1

b

0

3

5

7

Κόνσολας Γεώργιος

16

b

1

1

w

0

15

b

1

11

w

1

3

b

0

3

6

3

Γιαννούρης Εμμανουήλ

11

b

1

7

w

1

1

b

0

3

w

0

12

b

1

3

7

8

Μουταφτσής Στράτος

12

w

1

6

b

0

9

w

0

16

-

+

11

b

1

3

8

13

Περγαντή Αναστασία

1

b

0

18

w

1

11

b

0

10

w

1

14

w

1

3

9

9

Ντιμπερεάνου Εμμανουήλ

10

b

½

14

w

1

7

b

1

4

w

0

2

w

0

10

2

Γιαννούρη Αθανασία

9

w

½

3

b

0

19

w

1

8

b

0

18

w

1

11

10

Ντουμπανάκης Νίκος

6

w

0

19

b

1

8

w

1

5

b

0

7

w

0

2

12

1

Γαλανομάτης Μάριος

7

b

0

16

w

0

14

b

1

15

-

+

6

w

0

2

13

19

Μακρής Γεώργιος

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

19

w

1

2

14

4

Γρίβας Ιωάννης

19

w

½

9

b

0

12

w

0

17

-

+

8

b

0

15

18

Αναστασάκης Δημήτρης

17

w

1

2

b

0

5

w

0

12

-

-

-

-

-

1

16

14

Σιούτης Γιώργος

5

w

0

12

b

1

4

b

0

7

-

-

-

-

-

1

17

17

Αναστασάκης Χρήστος

15

b

0

4

w

0

18

b

1

14

-

-

-

-

-

1

18

16

Τζανουδάκη Ελευθερία

3

w

0

8

b

0

17

w

0

19

b

1

10

b

0

1

19

11

Πακίδης  Αλέξανδρος

14

b

½

11

w

0

10

b

0

18

w

0

13

b

0

½

 

Step 2

Rank

SNo.

Name

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

Pts.

1

14

Πάττας Χρήστος

9

b

1

13

w

1

10

b

1

6

w

1

2

w

1

5

2

9

Κόνσολας Νικίας

15

b

1

11

w

1

4

b

1

5

w

1

1

b

0

4

3

16

Παπαδόπουλος Πέτρος

18

b

1

4

w

0

9

b

1

10

w

1

13

b

1

4

4

11

Μακρής Αθανάσιος

7

w

1

3

b

1

2

w

0

13

w

1

5

b

½

5

13

Μανωλίτσης Φίλιππος Τσαμπίκος

19

w

1

16

b

1

7

w

1

2

b

0

4

w

½

6

10

Λώλου Εμμανουέλα

16

w

0

19

b

1

8

w

1

1

b

0

14

w

1

3

7

1

Γιακουμής  Κών/νος

4

b

0

14

w

1

5

b

0

17

-

+

10

w

1

3

18

Παρασκευόπουλος Σάββας

10

b

0

18

w

1

6

b

0

11

w

1

12

b

1

3

9

4

Καλπακίδης Δανήδ

1

w

0

20

b

1

3

w

0

16

b

1

11

w

1

3

10

8

Καστρουνής Σέργιος

8

w

1

17

b

1

1

w

0

3

b

0

7

b

0

2

11

17

Παπαμάρκος Αλέξανδρος

14

w

1

2

b

0

12

w

1

8

b

0

9

b

0

2

12

5

Καρρέρα Ζαπάτα Μαρτίνα

17

b

0

15

w

1

11

b

0

18

-

+

8

w

0

2

13

2

Γρίβας Μιχαήλ

20

w

1

1

b

0

17

w

1

4

b

0

3

w

0

2

14

7

Καστρουνή Ειρήνη

11

b

0

7

b

0

20

w

1

15

w

1

6

b

0

2

15

19

Σταυριανάκης Απόστολος

2

w

0

12

b

0

19

w

1

14

b

0

16

w

1

2

16

20

Στραγκας Γεώργιος

6

b

1

5

w

0

18

b

0

9

w

0

15

b

0

1

17

15

Παπαδημητρίου Εμμανουήλ

12

w

1

10

w

0

13

b

0

7

-

-

-

-

-

1

18

6

Καστανάκη Ελευθερία

3

w

0

8

b

0

16

w

1

12

-

-

-

-

-

1

19

3

Καλαϊτζή Σουζάνα

5

b

0

6

w

0

15

b

0

20

-

-

-

-

-

0

12

Μανδρακού Χριστίνα

13

b

0

9

w

0

14

b

0

19

-

-

-

-

-

0

 

Step 3

Rank

SNo.

Name

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

Pts.

1

1

Γεωργίου Βασίλης

11

b

1

6

w

1

9

b

1

5

w

1

3

b

1

5

2

11

Ράμμος Ηλίας

3

w

0

8

b

1

6

b

1

4

w

1

5

b

1

4

3

5

Ζαχαριάς Νίκος

2

b

1

4

w

0

11

b

1

9

w

1

1

w

0

3

4

2

Διακίδης Τζώρτζης

8

w

1

3

b

1

5

w

0

2

b

0

7

w

1

3

5

10

Περγαντής Νικόλας

7

b

1

10

w

1

4

b

1

1

b

0

2

w

0

3

6

3

Διακοσταμάτης  Μιχαήλ

12

b

1

1

b

0

2

w

0

11

-

+

9

w

1

3

7

4

Ευθιμίου Αγάπη

5

w

0

9

b

0

12

w

1

8

b

1

4

b

0

2

8

8

Λαζανάκης Αντώνης

4

b

0

2

w

0

10

b

1

7

w

0

12

w

1

2

9

12

Συμιακός Σταύρος

10

b

½

7

w

1

1

w

0

3

b

0

6

b

0

10

6

Καλογύρου Χρύσανθος

9

w

½

5

b

0

8

w

0

12

b

0

-

-

1

11

7

Καστανάκης Σεβαστιανός

1

w

0

12

b

1

3

w

0

6

-

-

-

-

-

1

12

9

Νικολής Πρόδρομος

6

w

0

11

w

0

7

b

0

10

w

1

8

b

0

1

 

World Chess Championship 2014 (1 day left)

Anand-Carlsen-game-5-4Το Σάββατο 8 Νοε 2014, ξεκινάει το παγκόσμιο πρωτάθλημα για το 2014 με διεκδικητές για τον  τίτλο του παγκόσμιου Πρωταθλητή  τους Καρλσεν και Ανάντ.   Ο Νορβηγός   εναντίων του Ινδού , Νορβηγία εναντίον Ινδίας, Βίκινγκς του κρύου αίματος εναντίον των  ανατολής και ενός  πολιτισμός και μεγάλη σκακιστική κουλτούρα ( πολλοί  λένε ότι ξεκίνησε εκεί το σκάκι)!

Για την ιστοσελίδα της διοργάνωσης κάντε κλικ εδώ.

Το πρόγραμμα αναλυτικά των παρτίδων έχει :

8 Noε 2014 Game 1

9 Noε 2014 Game 2

10 Noε 2014 Rest day

11 Noε 2014 Game 3

12 Noε 2014 Game 4

13 Noε 2014 Rest day

14 Noε 2014 Game 5

15 Noε 2014 Game 6

16 Noε 2014 Rest day

17 Noε 2014 Game 7

18 Noε 2014 Game 8

19 Noε 2014 Rest day

20 Noε 2014 Game 9

21 Noε 2014 Game 10

22 Noε 2014 Rest day

23 Noε2014 Game 11

24 Noε 2014 Rest day

25 Noε2014 Game 12

26 Noε 2014 Rest day

27 Noε 2014 Tie-break games

 

2ο Τουρνουά Rapid

PB010040Με το 2ο τουρνουά στη σειρά, στο πλαίσιο του 3ου Grand Prix Ρόδου, ξεκίνησε το Σάββατο στην έδρα του επί της Πίνδου 1 στη Ρόδο, ο Σκακιστικός Όμιλος Ρόδου “ΙΠΠΟΤΗΣ” το Νοέμβρη.

Οι μικροί σκακιστές των τμημάτων υποδομής step 1, 2 και 3, αγκάλιασαν για μια ακόμα φορά την ευκαιρία να παίξουν σκάκι και έδωσαν το παρόν ξεπερνώντας τις 50 συμμετοχές.
Στις μάχες που ακολούθησαν για 3 γύρους και από 10 λεπτά για κάθε παίκτη, αναίμακτες ευτυχώς, αναδείχτηκαν τα παρακάτω αποτελέσματα συνολικά :
Step 3

Rank

SNo.

Name

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

Pts.

1

1

Γεωργίου Βασίλης

9

b

1

5

w

1

6

b

1

3

2

10

Περγαντής Νικόλας

10

b

1

11

w

1

3

b

1

3

3

2

Διακίδης Τζώρτζης

8

w

1

4

b

1

2

w

0

2

4

5

Ζαχαριάς Νίκος

7

b

1

3

w

0

9

b

1

2

5

3

Διακοσταμάτης  Μιχαήλ

12

b

1

1

b

0

7

w

1

2

6

12

Συμιακός Σταύρος

11

b

½

10

w

1

1

w

0

7

11

Ράμμος Ηλίας

4

w

0

8

b

1

5

b

0

1

8

8

Λαζανάκης Αντώνης

3

b

0

7

w

0

11

b

1

1

9

7

Καστανάκης Σεβαστιανός

1

w

0

12

b

1

4

w

0

1

10

4

Ευθυμίου Αγάπη

2

w

0

6

b

0

12

w

1

1

11

6

Καλογύρου Χρύσανθος

6

w

½

2

b

0

8

w

0

½

12

9

Νικολής Πρόδρομος

5

w

0

9

w

0

10

b

0

0

 Step 2

Rank

SNo.

Name

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

Pts.

1

9

Κόνσολας Νικίας

18

b

1

7

w

1

4

b

1

3

14

Πάττας Χρήστος

16

b

1

8

w

1

5

b

1

3

3

13

Μανωλίτσης Φίλιππος Τσαμπίκος

19

w

1

10

b

1

11

w

1

3

4

11

Μακρής Αθανάσιος

11

w

1

6

b

1

1

w

0

2

5

8

Καστρουνής Σέργιος

14

w

1

13

b

1

2

w

0

2

6

16

Παπαδόπουλος Πέτρος

15

b

1

4

w

0

16

b

1

2

17

Παπαμάρκος Αλέξανδρος

17

w

1

1

b

0

12

w

1

2

8

2

Γρίβας Μιχαήλ

20

w

1

2

b

0

13

w

1

2

10

Λώλου Εμμανουέλα

10

w

0

19

b

1

14

w

1

2

10

20

Στράγκας Γεώργιος

9

b

1

3

w

0

15

b

0

1

11

1

Γιακουμής  Κών/νος

4

b

0

17

w

1

3

b

0

1

5

Καρρέρα Ζαπάτα Μαρτίνα

13

b

0

18

w

1

7

b

0

1

15

Παπαδημητρίου Εμμανουήλ

12

w

1

5

w

0

8

b

0

1

18

Παρασκευόπουλος Σάββας

5

b

0

15

w

1

9

b

0

1

15

6

Καστανάκη Ελευθερία

6

w

0

14

b

0

10

w

1

1

16

4

Καλπακίδης Δαβίδ

2

w

0

20

b

1

6

w

0

1

17

7

Καστρουνή Ειρήνη

7

b

0

11

b

0

20

w

1

1

19

Σταυριανάκης Απόστολος

1

w

0

12

b

0

19

w

1

1

19

3

Καλαϊτζή Σουζάνα

3

b

0

9

w

0

18

b

0

0

12

Μανδρακού Χριστίνα

8

b

0

16

w

0

17

b

0

0

 Step 1

Rank

SNo.

Name

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

Pts.

1

5

Καραγιάννης Ιωάννης

6

b

1

12

w

1

7

b

1

3

6

Καριπίδου Χρυσούλα

14

w

1

5

b

1

4

w

1

3

3

9

Ντιμπερεάνου Εμμανουήλ

9

b

½

16

w

1

10

b

1

4

3

Γιαννούρης Εμμανουήλ

8

b

1

10

w

1

2

b

0

2

5

7

Κόνσολας Γεώργιος

11

b

1

2

w

0

12

b

1

2

12

Παπακων/νου Κων/νος

1

w

0

15

b

1

11

w

1

2

7

15

Σταθάτος Αλέξανδρος

18

b

1

9

w

1

1

w

0

2

8

10

Ντουμπανάκης Νίκος

4

w

0

17

b

1

14

w

1

2

9

2

Γιαννούρη Αθανασία

3

w

½

7

b

0

17

w

1

10

8

Μουταφτσής Στράτος

13

w

1

4

b

0

3

w

0

1

14

Σιούτης Γιώργος

5

w

0

13

b

1

6

b

0

1

18

Αναστασάκης Δημήτρης

15

w

1

1

b

0

5

w

0

1

13

1

Γαλανομάτης Μάριος

10

b

0

11

w

0

16

b

1

1

14

13

Περγαντή Αναστασία

2

b

0

18

w

1

8

b

0

1

15

17

Αναστασάκης Χρήστος

12

b

0

6

w

0

18

b

1

1

16

4

Γρίβας Ιωάννης

17

w

½

3

b

0

13

w

0

½

11

Πακίδης  Αλέξανδρος

16

b

½

8

w

0

9

b

0

½

18

16

Τζανουδάκη Ελευθερία

7

w

0

14

b

0

15

w

0

0

 

 

Step 2
Step 3

Colossus open rapid chess 2014

PA260023Σε συνέχεια των αγωνιστικών εκδηλώσεων του ομίλου, διοργανώθηκε 2ήμερο ανοικτό ατομικό τουρνουά rapid  στην έδρα του ομίλου επί της Πίνδου 1 στη Ρόδο, το Σάββατο και Κυριακή 25 & 26 Οκτ 2014.

Οι συμμετοχές έφτασαν τις 50 από μικρούς και μεγάλους σκακιστές, οι οποίοι αγωνίστηκαν για πέντε γύρους από 25 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα για κάθε κίνηση.
Μικροί και μεγάλοι επέδειξαν πάθος για την νίκη και συνέπεια στις αρχές και το ευ αγωνίζεσθε. Διακρίθηκαν πολλοί “μικροί” σκακιστές, τόσο σε παρτίδες που επιβλήθηκαν σε “μεγαλύτερους” τους, όσο και σε παρτίδες με πολύ αξιόλογη εξέλιξη.
Παρουσιάστηκαν μάλιστα αρκετοί νέοι “μικροί” σκακιστές, πέρα από τους συνήθεις ύποπτους που για μια ακόμα φορά επιβεβαίωσαν την αξία τους, που δήλωσαν το παρόν και έβαλαν την σφραγίδα τους “φωνάζοντας ότι είναι το μέλλον του ομίλου.
Στην τελική κατάταξη βρέθηκαν να είναι μετά από πέντε γύρους πρώτοι οι :
Φροντζος Ιωαννης 1ος
Μενικος Δημητρης 2ος
Μαργαριτης Αντωνιος 3ος
Βιτζηλαιου Φαιδρα  1ο Κορίτσι
ενώ από τους “μικρούς” ξεχώρισαν οι :
Πουλακης-Στεφανιδης Γερασιμος 4ος στη γενική
Ρουσος Σταματιος 6ος και
Νάνεβ Νικολας 8ος στην τελική κατάταξη
Για την ιστορία τα αποτελέσματα έχουν :

Rank

SNo.

Name

Rtg

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

Pts

BH.

1

6

Φροντζος Ιωαννης

1450

18

b

1

12

w

1

7

b

1

11

w

1

3

b

½

16½

2

4

Μενικος Δημητρης

1470

17

b

1

40

w

1

6

b

1

3

w

½

11

b

1

15

3

1

Μαργαριτης Αντωνιος

1700

23

w

1

22

b

1

9

w

1

2

b

½

1

w

½

4

17

4

21

Πουλακης-Στεφανιδης Γερασιμος

1005

42

b

1

5

w

½

16

b

1

13

b

½

9

w

1

4

14½

5

7

Ρουσος Ιωαννης

1380

30

w

1

4

b

½

24

w

1

10

b

½

15

w

1

4

14

6

9

Ρουσος Σταματιος

1370

29

w

1

39

b

1

2

w

0

23

b

1

10

w

1

4

14

7

10

Βασιλακης Νικολαος

1355

-

-

1

36

b

1

1

w

0

27

b

1

12

w

1

4

13

8

20

Νάνεβ Νικολας

1005

38

w

1

9

b

0

37

w

1

22

b

1

13

w

1

4

10½

9

8

Αλεβιζος Αθανασιος

1370

25

b

1

8

w

1

3

b

0

31

w

1

4

b

0

3

16½

10

14

Καλπακιδης Κωνσταντινος

1005

19

w

1

14

b

½

35

-

+

5

w

½

6

b

0

3

16

11

3

Αποστολακης Ιωαννης

1470

34

w

1

15

b

1

27

w

1

1

b

0

2

w

0

3

16

12

19

Μπακαλουλης Δημητριος

1005

46

b

1

1

b

0

29

w

1

14

w

1

7

b

0

3

14½

13

11

Βιτζηλαιου Φαιδρα

1005

37

b

1

31

w

1

14

b

½

4

w

½

8

b

0

3

14

14

2

Διαμαντης Κωνσταντινος

1510

20

b

1

10

w

½

13

w

½

12

b

0

28

w

1

3

13½

15

15

Καλπακιδης Ντανιελ-Κυριακος

1005

41

b

1

11

w

0

28

b

1

25

w

1

5

b

0

3

13½

16

5

Μιχελακησ Ευαγγελος

1470

28

w

1

24

b

½

4

w

0

30

b

1

22

w

½

3

13

17

28

Διακοσταματης Μιχαηλ

1000

2

w

0

44

b

1

22

w

0

36

b

1

27

w

1

3

11½

30

Καρπαθακης Ιωαννης

1000

1

w

0

38

b

1

23

w

0

33

b

1

31

b

1

3

11½

19

37

Βιζτηλαίος  Μιχάλης

0

10

b

0

20

w

1

45

-

+

28

w

0

40

b

1

3

10½

20

26

Βενιος Ευαγγελος

1000

14

w

0

19

b

0

38

w

1

37

b

1

30

w

1

3

21

22

Πουλακης-Στεφανιδης Στεφανος

1005

27

w

0

37

b

0

43

w

1

29

b

1

24

w

1

3

8

22

13

Ζαχαρια Αικατερινη-Ειρηνη

1005

32

b

1

3

w

0

17

b

1

8

w

0

16

b

½

16

23

25

Χαρακιδης Στεφανος

1005

3

b

0

32

w

1

18

b

1

6

w

0

25

b

½

15½

24

17

Κολαϊνη Παντελινα-Παρασκευη

1005

43

b

1

16

w

½

5

b

0

40

w

1

21

b

0

11½

25

32

Νικολης Προδρομος

1000

9

w

0

47

b

1

34

w

1

15

b

0

23

w

½

11

26

12

Ευθυμιου Αγαπη-Γαβριελα

1005

36

w

0

35

b

0

44

w

½

43

b

1

32

b

1

8

27

45

Μακρής Αθανάσιος

0

21

b

1

45

w

1

11

b

0

7

w

0

17

b

0

2

14½

28

29

Ζαχαριας Νικολαος-Μιχαηλ-Αγγελος

1000

16

b

0

46

w

1

15

w

0

19

b

1

14

b

0

2

13

29

33

Παπαδοπουλοσ Παντελεημων

1000

6

b

0

33

w

1

12

b

0

21

w

0

42

b

1

2

13

30

31

Καστανακησ Σεβαστιανος  Αγγελος

1000

5

b

0

42

w

1

40

b

1

16

w

0

20

b

0

2

12½

31

24

Φωτεινος Εμμανουηλ

1005

47

w

1

13

b

0

36

w

1

9

b

0

18

w

0

2

11

32

36

Συμιακος Σταυρος-Χρυσοβαλαντης

1000

22

w

0

23

b

0

47

w

1

34

b

1

26

w

0

2

10

33

46

Μανωλίτσης Φίλιππος

0

39

w

0

29

b

0

-

-

1

18

w

0

37

w

1

2

34

27

Διακιδης-Κωστας Μιχαηλ-Γεωργιος-Φιλημων

1000

11

b

0

43

w

1

25

b

0

32

w

0

38

b

1

2

9

35

41

Κοπάνοβα Σόνια

0

45

b

½

26

w

1

10

-

-

-

-

-

-

-

-

13½

36

35

Σαλπιγκτιδης Ηλιας

1000

26

b

1

7

w

0

31

b

0

17

w

0

44

b

½

12

37

34

Περγαντης Νικολαος

1000

13

w

0

21

w

1

8

b

0

20

w

0

33

b

0

1

14½

38

43

Λαζανάκης Αντώνης

0

8

b

0

18

w

0

20

b

0

44

b

1

34

w

0

1

13

39

23

Τσιγαρος Ιωαννης

1005

33

b

1

6

w

0

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

13

40

16

Κασλη-Ογλου Σελαχατιν-Σερχαν

1005

44

w

1

2

b

0

30

w

0

24

b

0

19

w

0

1

12½

41

38

Γρίβας Μιχάλης

0

15

w

0

-

-

-

42

-

+

-

-

-

-

-

-

1

11

42

44

Μάτσης Κων/νος

0

4

w

0

30

b

0

41

-

-

47

b

1

29

w

0

1

10½

43

40

Καλπακίδης  Δαβίδ

0

24

w

0

34

b

0

21

b

0

26

w

0

47

-

+

1

10

44

39

Καλογύρου  Χρύσανθος

0

40

b

0

17

w

0

26

b

½

38

w

0

36

w

½

1

9

45

18

Μασ Βικτωρ

1005

35

w

½

27

b

0

19

-

-

-

-

-

-

-

-

½

11

46

42

Κόνσολας Νικίας

0

12

w

0

28

b

0

-

-

-

-

-

-

-

-

-

0

47

47

Τρουνούχη Χριστίνα

0

31

b

0

25

w

0

32

b

0

42

w

0

43

-

-

0

9