Φόρμα Κάρτας – Ταυτότητας Προνομίων Σκακιστικού Ομίλου Ρόδου ΙΠΠΟΤΗΣ

Για την αποστολή της ηλεκτρονικής ταυτότητας προνομίων του Σκακιστικού Ομίλου Ρόδου ΙΠΠΟΤΗΣ, παρακαλούμε συμπληρώστε την παρακάτω φόρμα με τα απαιτούμενα στοιχεία.

(Κλικ εδώ)

Η κάρτα – ταυτότητα (φωτογραφικό αρχείο σε ηλεκτρονική μορφή) θα σας αποσταλεί ηλεκτρονικά στο email που θα δηλώσετε.

Για τη χρήση της απαιτήται η επίδειξη σε έντυπη (εκτυπωμένη μορφή) ή ηλεκτρονικά (π.χ. με το κινητό)

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScbgh3jlQWgjT0htCPEXcS02ZZs889phHGjdSo6lQuxT7RTEQ/viewform

Σχολικό Πρωτάθλημα Δωδεκανήσου 2024

Ολοκληρώθηκαν σήμερα Κυριακή 11 Φεβρουαρίου οι Ατομικοί Σχολικοί Αγώνες 12νήσου στο Σκάκι, στην υπέροχη αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου Κρεμαστής.

Οι αγώνες έγιναν σε 7 γύρους με χρόνο σκέψης 15 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα πρόσθετο χρόνο, μετά από κάθε κίνηση , το Σαββατοκύριακο 10 και 11 του Φεβρουαρίου, με πολύ καλές συνθήκες αγώνων, βοηθούντος και του πολύ καλού καιρού.

Διοργανώθηκαν από τον Σκακιστικό Όμιλο Ρόδου “ΙΠΠΟΤΗΣ”, υπό την Αιγίδα της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας και της Τοπικής Επιτροπής Σκακιστικών Σωματείων Αιγαίου. Οι Αγώνες εντάσσονται στην προκριματική φάση του Πανελλήνιου Ατομικού Σχολικού Πρωταθλήματος στο Σκάκι.

Συμμετείχαν παιδιά από Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια, δημόσια και ιδιωτικά της Ρόδου, της Κω, της Καρπάθου και της Λέρου.

Τους αγώνες χαιρέτησαν με την παρουσία τους ο Πρόεδρος του Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών Αν. Καθηγητής κ. Σωτήρης Ντάλης, ο Πρόεδρος της Κοινότητας Κρεμαστής κ. Ευάγγελος Λαός , ο Εντεταλμένος Αντιπεριφερειάρχης σε θέματα Αθλητισμού κ. Άκης Δελαπόρτας, ο Βουλευτής κ. Βασίλης Υψηλάντης και η βουλευτής κ. Μίκα Ιατρίδη οι οποίοι στο τέλος απένειμαν τα μετάλλια σε όλους τους αγωνιζόμενους επιβραβεύοντας την προσπάθεια και τη συμμετοχή.

Για την ιστορία μετά από 2 μέρες αγώνων και 7 συνολικά παρτίδες, τις πρώτες θέσεις κατέλαβαν ανα τάξη οι

ΝΗΠΕΙΑ

Πρωταθλητής :Δασκαλόπουλος Κων/νος Άγγελος,  12ο Νηπιαγωγείο Ρόδου και Πετρομελίδης Αθανάσιος   Δημιουργία με ισοβαθμία
2ος Κυριαζάκος Γιώργος,  1ο Νηπιαγωγείο Ρόδου
3ος :Γιάννου Βασίλης -Τσαμπίκος,  16ο Νηπιαγωγείο Ανάληψης

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Πρωταθλητής :Μαλαμούση Ευανθία,  2ο Δημοτικό Ρόδου
2ος Βασίλας Ευάγγελος,  1ο Δημοτικό Αρχαγγέλου
3ος :Δημητράς Αλκίνοος,  Δημοτικό Καλαβάρδων
1ο Κορίτσι :Μαλαμούση Ευανθία,  2ο Δημοτικό Ρόδου
2ο ΚορίτσιΚαμπουράκη Βαλασία,  Κολλέγιο Ρόδου
3ο ΚορίτσιΚαρκαλιανίδου Λυδία Τσαμπίκα,  2ο Δημοτικό Αρχαγγέλου

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Πρωταθλητής :Πανάρετος Γρηγόρης,  1ο Δημοτικό Καρπάθου
2ος Χρυσοχόος Παύλος,  Δημοτικό Παστίδας
3ος :Χρύσαλλος Μιχαήλ-Άγγελος,  2ο Δημοτικό Αφάντου
1ο Κορίτσι :Μοσκιού Τσαμπίκα,  1ο Δημοτικό Αρχαγγέλου
2ο ΚορίτσιΠότσου Κατερίνα,  Δημοτικό Παραδεισίου
3ο ΚορίτσιΣκουλλή Αγγελική,  3ο Δημοτικό Ιαλυσού

Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Πρωταθλητής :Κατσιόλης Ορέστης,  2ο Πειραματικό Ρόδου
2ος Βολονάκης Αναστάσιος,  Δημοτικό Παραδεισίου
3ος :Βασίλας Νικόλαος , 2ο Δημοτικό Αρχαγγέλου
1ο Κορίτσι :Μαλαμούση Γεωργία,  2ο Δημοτικό Ρόδου
2ο ΚορίτσιΔουλαπτσή Καλλιόπη , 12 Δημοτικό Ρόδου
3ο ΚορίτσιΠατινιώτη Χριστίνα Τσαμπίκα,  2ο Δημοτικό Αρχαγγέλου

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Πρωταθλητής :Κοτέ Αχιλλέας Αλέξανδρος , 18ο Δημοτικό Ρόδου
2ος Λαμπριανού Μαριάννα,  2ο Πειραματικό Ρόδου
3ος :Κακά Ρεγγίνα , 2ο Πειραματικό Ρόδου
1ο Κορίτσι :Λαμπριανού Μαριάννα , 2ο Πειραματικό Ρόδου
2ο ΚορίτσιΚακά Ρεγγίνα , 2ο Πειραματικό Ρόδου
3ο ΚορίτσιΛαμπριανού Δέσποινα,  2ο Πειραματικό Ρόδου

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Πρωταθλητής :Παπαδόπουλος Αντώνης , 18ο Δημοτικό Ρόδου
2ος Τσομπανούδης Χριστόδουλος,  Δημοτικό Παστίδας
3ος :Παπαδόπουλος Σταύρος , 1ο Πειραματικό Ρόδου
1ο Κορίτσι :Ρεβελιώτη Νεφέλη,  12ο Δημοτικό Ρόδου
2ο ΚορίτσιΑρχαγγελίδη Σοφία,  1ο Πειραματικό ρόδου
3ο ΚορίτσιΔουλαπτσή Κωνσταντίνα,  12ο Δημοτικό Ρόδου

ΣΤ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Πρωταθλητής :Κορινιώτη Μυρτώ , 15ο Δημοτικό Ρόδου
2ος Γκουγκουστάμος Σωτήρης,  12ο Δημοτικό Ρόδου
3ος :Βούλγαρης Γιώργος,  12 Δημοτικό Ρόδου
1ο Κορίτσι :Κορινιώτη Μυρτώ , 15ο Δημοτικό Ρόδου
2ο ΚορίτσιΚρητικού Βασιλική,  7ο Δημοτικό Ρόδου
3ο ΚορίτσιΠαλάζη Γαλάτεια  Δημοτικό Απολλώνων

Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Πρωταθλητής :Ταρασλιάς Εμμανουήλ Άγγελος,  1ο Γυμνάσιο Ρόδου
2ος Χατζηλιαμής Άγγελος Νικόλαος,  1ο Γυμνάσιο Ρόδου

Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Πρωταθλητής :Ρούσος Γεώργιος Ιάσονας ,  1ο Γυμνάσιο Ρόδου
2ος Σκούτας Γιώργος,  Γυμνάσιο Παραδεισίου
3ος :Κουλούμπρης Ραφαήλ Περικλής,  Γυμνάσιο Παραδεισίου

Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Πρωταθλητής :Σταθάτος Αλέξανδρος ,  1ο Γυμνάσιο Ρόδου
2ος Χούλλης Αγησίλαος ,  Γυμνάσιο Αφάντου
3ος :Μουταφτσή Μάρθα,  1ο Γυμνάσιο Ρόδου
1ο Κορίτσι :Μουταφτσή Μάρθα, 1ο Γυμνάσιο Ρόδου

ΛΥΚΕΙΟ

Πρωταθλητής :Διακίδης Τζώρτζης,  Κολλέγιο Ρόδου
2ος Ταλαδιανός Γιάννης ,  Μουσικό Σχολείο Ρόδου
3ος :Γεωργίου Βασίλης ,  3ο Λύκειο Ρόδου
1ο Κορίτσι :Καστρουνή Ειρήνη – Μαρία ,  Λύκειο Κρεμαστής

ΝΗΠΕΙΑ

NoNameR1R2R3R4R5R6Total
1Δασκαλόπουλος Κων/νος Άγγελος  12ο Νηπιαγωγείο Ρόδου1101115
1Πετρομελίδης Αθανάσιος   Δημιουργία1111105
2Κυριαζάκος Γιώργος  1ο Νηπιαγωγείο Ρόδου0010012
3Γιάννου Βασίλης -Τσαμπίκος  16ο Νηπιαγωγείο Ανάληψης0000000

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

RankNamePtsRes.BH.BH.SB
1Μαλαμούση Ευανθία  2ο Δημοτικό Ρόδου60282026,00
2Βασίλας Ευάγγελος  1ο Δημοτικό Αρχαγγέλου51302222,50
3Δημητράς Αλκίνοος  Δημοτικό Καλαβάρδων5129½2119,50
4Κάζας Αντώνης  1ο Δημοτικό Αρχαγγέλου51292118,50
5Δημητράς Μάξιμος  Δημοτικό Καλαβάρδων4029½2114,00
6Καραβόλιας Μιχαήλ  13ο Δημοτικό Ρόδου402216½7,50
7Κούλαρος Μανώλης  3ο Δημοτικό Ρόδου4021169,00
8Καμπουράκη Βαλασία  Κολλέγιο Ρόδου0271910,25
9Καμπουράκης Βασίλειος  Κολλέγιο Ρόδου023½17½7,75
10Καρκαλιανίδου Λυδία Τσαμπίκα  2ο Δημοτικό Αρχαγγέλου02014½6,00
11Ζαννετίδης Γεώργιος  1ο Δημοτικό Ασγούρου3120½158,00
12Πατάκα Βασιλική  2ο Δημοτικό Κω301914½5,50
13Κριτσωτάκη Ανδριάνα  1ο Δημοτικό Ιαλυσού021½16½1,75
14Σταματίου Ηλέκτρα Παναγιώτα  1ο Δημοτικό Αγίας Μαρίνας Λέρου1022½16½0,50
15Μιχαλάκης Κυριάκος  1ο Πειραματικό Ρόδου1022½15½2,50
16Καβαλιέρου Αντριάνα  1ο Δημοτικό Ιαλυσού0017½12½0,00

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

RankNamePtsRes.BH.BH.SB
1Πανάρετος Γρηγόρης  1ο Δημοτικό Καρπάθου6027½20½22,00
2Χρυσοχόος Παύλος  Δημοτικό Παστίδας02517½18,25
3Χρύσαλλος Μιχαήλ-Άγγελος  2ο Δημοτικό Αφάντου5126½1916,50
4Καραΐσκος Βασίλης  18ο Δημοτικό Ρόδου50312220,00
5Καράτσαλος Χρήστος  10ο Δημοτικό Ρόδου028½2016,25
6Μοσκιού Τσαμπίκα  1ο Δημοτικό Αρχαγγέλου40272013,50
7Χατζηπέτρος Πάρης  1ο Δημοτικό Κρεμαστής4026½1912,00
8Ματθαίος Θεοδόσης  1ο Πειραματικό Ρόδου402316½9,50
9Μαρτίκος Λευτέρης  7ο Δημοτικό Ρόδου4020½148,00
10Πότσου Κατερίνα  Δημοτικό Παραδεισίου3028½218,00
11Μαΐλης Χριστόδουλος  7ο Δημοτικό Ρόδου3025½18½6,50
12Σκουλλή Αγγελική  3ο Δημοτικό Ιαλυσού3018½12½5,50
13Κολιάδης Άγγελος  1ο Δημοτικό Ασγούρου2024173,00
14Τριανταφύλλου Μανώλης  Δημοτικό Παστίδας2021½153,00
15Παυλίδης Μιχαήλ Άγγελος2019½124,00
16Ρηγάτος Κωσταντίνος  2ο Δημοτικό Ρόδου0017½12½0,00
 17Ρηγάτου Σοφιάννα  2ο Δημοτικό Ρόδου0017½12½0,00
18Ζώτος Αλέξανδρος  7ο Δημοτικό Ρόδου001710½0,00

Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

RankNamePtsRes.BH.BH.SB
1Κατσιόλης Ορέστης  2ο Πειραματικό Ρόδου7026½2026,50
2Βολονάκης Αναστάσιος  Δημοτικό Παραδεισίου6029½2022,50
3Βασίλας Νικόλαος  2ο Δημοτικό Αρχαγγέλου½3021½14,75
4Πατέλλης Πανορμίτης  1ο Πειραματικό Ρόδου½2920½13,75
5Μαλαμούση Γεωργία  2ο Δημοτικό Ρόδου4027½18½13,00
6Δουλαπτσή Καλλιόπη  12 Δημοτικό Ρόδου4025½1810,00
7Παλάζης Στέργος  Δημοτικό Απολλώνων402516½11,00
8Σπανός Μιχαήλ  Κολλέγιο Ρόδου4024½1812,00
9Πατινιώτη Χριστίνα Τσαμπίκα  2ο Δημοτικό Αρχαγγέλου4021½159,50
10Ζησίμου Δημοσθένης  12ο Δημοτικό Ρόδου302919½9,50
11Κρητικού Παρασκευή  7ο Δημοτικό Ρόδου3026½18½8,00
12Γιάννιας Εμμανουήλ – ‘Αγγελος  1ο Δημοτικό Αρχαγγέλου30261910,50
13Μπαρμπαντώνη Τσμπίκα Καθολική  2ο Δημοτικό Αρχαγγέλου3024167,50
14Μήτσης Χρίστος  3ο Δημοτικό Ιαλυσού3017½134,50
15Αυγενικού Νικήτας  Δημοτικό Παστίδας301712½4,50
16Μίγκος Μάξιμος  1ο Πειραματικό2020½15½2,00
17Χατζηκωσταντίνου Ιωάννα  2ο Δημοτικό Αρχαγγέλου1023150,50
18Ράδος Κωνσταντίνος  Δημοτικό Παραδεισίου0016½11½0,00

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

RankNamePtsRes.BH.BH.SB
1Κοτέ Αχιλλέας Αλέξανδρος  18ο Δημοτικό Ρόδου70282028,00
2Λαμπριανού Μαριάννα  2ο Πειραματικό Ρόδου5026½1815,00
3Κακά Ρεγγίνα  2ο Πειραματικό Ρόδου029½19½16,75
4Λαμπριανού Δέσποινα  2ο Πειραματικό Ρόδου02517½12,50
5Σαρικάς Σταμάτης  1ο Δημοτικό Καληθιών016½129,50
6Λαμπριανός Άγγελος  2ο Πειραματικό Ρόδου4030½20½14,25
7Χατζηβασιλείου Στράτος  1ο Πειραματικό Ρόδου402618½11,00
8Γεωργίου Βασίλης  7ο Δημοτικό Ρόδου4023½168,50
9Πανάρετος Εμμανουήλ  1ο Δημοτικό Καρπάθου028½2010,00
10Χρυσός Αλέξανδρος  2ο Δημοτικό Ιαλυσού02216½3,25
11Μαρουλάκη Γλυκερία  1ο Πειραματικό Ρόδιου2023½17½4,50
12Διακίδης Μιχαήλ  18ο Δημοτικό Ρόδου02317½1,50
13Μπαούρη Σπηλιανή Ελένη  7ο Δημοτικό Ρόδου½½22½16½1,25
14Μιχαλάκη Νέλλη  1ο Πειραματικό Ρόδου½½1712½0,25
15Αποστολούδιας Γιώργος  15ο Δημοτικό Ρόδου0017½12½0,00
 16Νέσκης Τίμος  1ο Δημοτικό Κρεμαστής0017½12½0,00

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

RankNamePtsRes.BH.BH.SB
1Παπαδόπουλος Αντώνης  18ο Δημοτικό Ρόδου702718½27,00
2Τσομπανούδης Χριστόδουλος  Δημοτικό Παστίδας6024½1717,50
3Παπαδόπουλος Σταύρος  1ο Πειραματικό Ρόδου502719½14,00
4Ρεβελιώτη Νεφέλη  12ο Δημοτικό Ρόδου4025½187,50
5Στρατάκης Λίαμ  Ροδίων Παιδεία4021½147,00
6Αυγενικού Κλεόβουλος  Δημοτικό Παστίδας302920½8,00
7Αρχαγγελίδη Σοφία  1ο Πειραματικό Ρόδου3027½196,50
8Δουλαπτσή Κωνσταντίνα  12ο Δημοτικό Ρόδου3026½194,50
9Χρύσαλλος Στέφανος-Τσαμπίκος  2ο Δημοτικό Αφάντου2019½152,00
10Μελισσάς Χρήστος  1ο Δημοτικό Ασγούρου102618½0,50
11Καβαλιέρου Σοφία  1ο Δημοτικό Ιαλυσού1019½13½2,50

ΣΤ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

RankNamePtsRes.BH.BH.SB
1Κορινιώτη Μυρτώ  15ο Δημοτικό Ρόδου70241624,00
2Γκουγκουστάμος Σωτήρης  12ο Δημοτικό Ρόδου6022½1515,50
3Βούλγαρης Γιώργος  12 Δημοτικό Ρόδου02618½12,50
4Πατινιώτης Πέτρος  2ο Δημοτικό Αρχαγγέλου4025½189,50
5Κρητικού Βασιλική  7ο Δημοτικό Ρόδου024½177,00
6Πατάκας Θοδωρής  2ο Δημοτικό Κω02214½7,50
7Παλάζη Γαλάτεια  Δημοτικό Απολλώνων3027187,50
8Σκούτα Αφροδίτη  Δημοτικό Παστίδας02517½4,00
9Δημητρά Δανάη  Δημοτικό Καλαβάρδων1023½15½0,50

ΓΥΜΝΑΣΙΟ _ ΛΥΚΕΙΟ

RankNamePtsRes.BH.BH.SB
 ΛΥΚΕΙΟ     
1Διακίδης Τζώρτζης Κολλέγιο Ρόδου6½3021½24,50
2Ταλαδιανός Γιάννης Μουσικό Σχολείο Ρόδου½32½23½18,75
3Γεωργίου Βασίλης 3ο Λύκειο Ρόδου½29½2115,25
4Μουταφτσής Στράτος 1ο Λύκειο Ρόδου402316½9,50
5Μουχαμετανί Άγγελος Λύκειο Αρχαγγέλου½25175,75
6Καστρουνή Ειρήνη – Μαρία   Λύκειο Κρεμαστής2020141,50
7Γκινής Βασίλειος Ραφήλ   2ο Λύκειο Ρόδου2017½13½2,00
8Μεσαναγρενός Μιχάλης ΕΠΑΛ Παραδεισίου0020150,00
       
 Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ     
1Ταρασλιάς Εμμανουήλ Άγγελος 1ο Γυμνάσιο Ρόδου301914½3,50
2Χατζηλιαμής Άγγελος Νικόλαος   1ο Γυμνάσιο Ρόδου2016½12½1,50
       
 Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ     
1Ρούσος Γεώργιος Ιάσονας    1ο Γυμνάσιο Ρόδου402718½11,50
2Σκούτας Γιώργος  Γυμνάσιο Παραδεισίου½24½18½7,00
3Κουλούμπρης Ραφαήλ Περικλής  Γυμνάσιο Παραδεισίου½2116½7,75
4Αποστολούδιας Σταύρος 5ο Γυμνάσιο Ρόδου½2518½6,25
       
 Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ     
1Σταθάτος Αλέξανδρος    1ο Γυμνάσιο Ρόδου6½29½21½24,25
2Χούλλης Αγησίλαος  Γυμνάσιο Αφάντου503122½19,75
3Μουταφτσή Μάρθα   1ο Γυμνάσιο Ρόδου4027½2012,00
4Μπεκιράι Νταβίτ Σαν   4ο Γυμνάσιο Ρόδου202015½3,00

Τα αποτελέσματα και τις κληρώσεις των αγώνων ανά τάξη μπορείτε να τα βλέπετε εδώ

Νήπια (κλικ εδώ)

Ά Δημοτικού (κλικ εδώ)

Β΄ Δημοτικού (κλικ εδώ)

Γ΄ Δημοτικού (κλικ εδώ)

Δ΄ Δημοτικού (κλικ εδώ)

Ε΄Δημοτικού (κλικ εδώ)

ΣΤ΄ Δημοτικού (κλίκ εδώ)

Γυμνάσια Λύκεια (κλικ εδώ)

Σχολικό Πρωτάθλημα Δωδεκανήσου 2024

Το Σάββατο 10 από τις 17:00 και Κυριακή 11 από 10:00 του Φεβ του 2024, ο Σκακιστικός Όμιλος Ρόδου “ΙΠΠΟΤΗΣ” διοργανώνει το Σχολικό Ατομικό Πρωτάθλημα 12νήσου, στο Πνευματικό Κέντρο Κρεμαστής . Το Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα 12νήσου θα διεξαχθεί την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου από 09:00 στον ίδιο χώρο.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλα τα παιδιά Νηπιαγωγείων, Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων της 12νήσου, ιδιωτικών και δημόσιων.

Οι αγώνες θα γίνουν με ελβετικό σύστημα κληρώσεων σε 7 γύρους και με χρόνο σκέψης 15 λεπτά και 10 δευτερόλεμπτα πρόσθετο χρόνο μετά από κάθε κίνηση. Τα παιδιά θα αγωνιστούν ανά κατηγορίες με βάση τις τάξεις (11 κατηγορίες , Νήπεια, Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ Δημοτικού, Α΄, Β΄, Γ΄ Γυμνασίου και Λύκεια ).

Εγγραφές στη Γραμματεία του ομίλου επί της Πίνδου 1 ή στο email cc.ippotis@gmail.com

Αναλυτικά δείτε την προκύριξη εδώ

3o Τουρνουά Σκακιού – Κοπή βασιλόπιτας

Ολοκληρώθηκε  το 3ο Σκακιστικό  τουρνουά του 10ου Grand Prix 2023-24 αυτό το Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2024, το πρώτο της νέας χρονιάς ,  στην έδρα του “Ιππότη” επί της Πίνδου 1,  με τους 2 τελευταίους γύρους και 63   συμμετοχές από μικρούς αθλητές και αθλήτριες των αναπτυξιακών επιπέδων step 1, 2 και 3 του ομίλου.

Τα παιδιά που αγωνίστηκαν για 5 γύρους δύο συνεχόμενα  Σάββατα με πολύ ενθουσιασμό και όρεξη και πήραν μια γεύση από  αγωνιστικό σκάκι τύπου Rapid με χρόνο σκέψης 10 λεπτά και πρόσθετο χρόνο 5 δεύτερα για κάθε κίνηση.

Σε μια σεμνή τελετή για τη λήξη και τις απονομές των μεταλλίων, έγινε και η κοπή της βασιλόπιτας. Στον πρόλογο  ο  Έφορος εκπαιδεύσεως κ. Βασιλάκης Νικόλαος, εκ μέρους το ΔΣ έκανε μία σύντομη ανασκόπηση από την δράση του ομίλου για το 2023 που περιλάμβανε τα παρακάτω :

1Ο Σκακιστικός Όμιλος Ρόδου “ΙΠΠΟΤΗΣ” είναι το μοναδικό Σκακιστικό Σωματείο  στο Νότιο Αιγαίο για το 2023, με αναγνώριση από τη ΓΓΑ και έχει εγγραφεί επιτυχώς και ανελλιπώς από το 2021 στο ηλεκτρονικό μητρώο της ΓΓΑ, με 261 συνολικά αθλητές.
2Με την συνδρομή του αντιπροέδρου κ. Σάββα Καμπουρόπουλου, και ανοικτή ψηφοφορία των μελών και φίλων του ομίλου, μέσω ηλεκτρονικής ψηφοφορίας επιλέχτηκε το Νέο Σήμα του Ομίλου
3Συμμετείχε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ά Εθνικής και πέτυχε την παραμονή στην Ά Εθνική με την κατάκτηση της 14ης θέσης ανάμεσα σε 30 ομάδες !
4Συμμετείχε στο Κύπελλο Ελλάδας και κατέκτησε τη 2ης θέσης στον τελικό του κυπέλου!
5Συνδιοργάνωσε με την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και Δήμο Ρόδου (ΔΟΠΑΡ) το 4ο Σκακιστικό Φεστιβάλ με τα :
α. Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι 13-23 Απρ 2023 με 550 περίπου συμμετοχές από 60 χώρες και πάνω από 1500 επισκέπτες
β. Σεμινάριο για Διεθνείς Διαιτητές με 12 συμμετοχές
6Διοργάνωσε του 7ου  Θερινού Σκακιστικού Κάμπ που έγινε σε 2 περιόδους τον τέλος Ιουνίου και Αύγουστο με 100 περίπου συμμετοχές
7Συνδιοργάνωσε με την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και Δήμο Ρόδου (ΔΟΠΑΡ) του 5ο Σκακιστικό Φεστιβάλ με το
Παγκόσμιο Ατομικό Πρωτάθλημα IBCA Ατόμων με Προβλήματα όρασης 8-18 Οκτ 2023 με 150 αθλητές και περίπου 500 επισκέπτες
8Διοργάνωσε το 2ο Διεθνές Ανοικτό Ατομικό Πρωτάθλημα 20-30 Αυγ 2023 – “Colossus Open Chess Cup 2023” με 90 περίπου συμμετοχές
9Διοργάνωσε το 9ο Grand Prix  αναπτυξιακό με 5 επιμέρους τουρνουά με συνολικά 300 συμμετοχές
10Διοργάνωσε τρία Τουρνουά Ράπιντ για το αγωνιστικό και τους προχωρημένους με συνολικές περίπου 100 συμμετοχές
11Σχολικά Πρωταθλήματα
α. Διοργάνωσε το Σχολικό Πρωτάθλημα 12νήσου Ατομικό και Ομαδικό με 200 συνολικά συμμετοχές
β. Συμμετείχε στο Πανελλήνιο Σχολικό με διακρίσεις
12Ολοκλήρωσε ισχυρές μεταγραφές και ηχηρές προσθήκες
α. GM Παπαϊωάννου Γιάννη (3 Φορές Πρωταθλητή Ελλάδας)
β. ΙΜ & WGM Έυα Ρέπκοβα ( 4 φορές Πρωταθλήτρια Σλοβακίας)
γ. IM Παναγιώτη Φρεντζά
δ. WIM Έυα Κοντού (4 Φορές Πρωταθλήτρια Ελλάδας)
13Υπόγραψε Σύμφωνο Συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο Αιγαίου για την ίδριση και την υλοποίηση στο ΚΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ με εξ αποστάσεως  και ασύγχρονη εκπαίδευση,  του πρώτου Πανελληνίως προγράμματος,   που αφορά επιμόρφωση  για την  διδασκαλία του Σακιού στην Προσχολική και Πρωτοβάθμια εκπαίδευση . Η πρώτη εκπαιδευτική σειρά έχει ξεκινήσει. Αυτό το πρόγραμμα μοριοδοτεί εκπαιδευτικούς για τον ΑΣΕΠ καθώς επίσης αποδίδει και ACTS.
14Ίδρυσε τον Σκακιστικό Όμιλο Ρόδου “ΙΠΠΟΤΗ ΑμεΑ”, το Δεκέμβριο του 2023 και ολοκλήρωσε την εγγραφή του στην Εθνική Αθλητική Ομοσπανδία (ΕΑΟΜ) ΑμεΑ, ώστε να ενταχθούν οι μη βλέποντες Ροδίτες Σκακιστές τοπικά ως αθλητές και να έχουν τη δυνατότητα να εκπροσωπούν το νησί μας.
15Ανακαίνιση του Ομίλου με ιδίους πόρους που αφορούσε στην αγορά εξοπλισμού Καρέκλες Τραπέζια, Τηλεοράσεις, βαψίματα αποψίλωση του αίθριου χώρου, και αποκατάσταση του ψηφιδωτού.
16Εκλογές για την  ανάδειξης νέου ΔΣ

Τέλος ευχαρίστησε όλους όσους μέχρι τώρα έχουν συνδράμει στον όμιλο ως υποστηρικτές και χορηγοί και αναλυτικά

Την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου τον Περιφερειάρχη  και το Τμήμα Αθλητισμού , τον Δήμο Ρόδου τον Δήμαρχο και το ΔΟΠΑΡ, το ΙΝΚΑ Δωδεκανήσου και την Δικηγόρο κ. Βολονάκη Ιωάννα,  όλους τους Δημοσιογράφους φίλους του ομίλου και αθλητικογράφους και ΜΜΕ, τα μέλη , διαιτητές και τους εθελοντές του ομίλου.

Τους χορηγούς   Ξενάκης Αυτοκίνητα, Μελισσοκομική Δωδεκανήσου, J&D Rent a Car, Rodos Palace Hotel,  Ράδιο Ταξί Διαγόρας, Λογιστικό Γραφείο Παπαδημητρίου Παναγιώτης και Συνεργάτες, το AtHolidays, Καφέ Ωβέρνη  & Εστιατόριο Ρωμαίο, Τρόπαιον, οπτικά Μπρόκου Μαρία.

Ο Πρόεδρος Στάμος Καράβας τέλος πριν τις απονομές και την κοπή της πίτας ευχαρίστησε όλους τους γονείς και ευχήθηκε καλή χρονιά με υγεία και επιτυχίες .

Στην κοπή της πίτας του ομίλου το φλουρί για τα μέλη βρήκε η γραμματέας του ομίλου κα. Μαρίνα Αλιμπέρτη ενώ το φλουρί για τους μαθητές και γονείς έπεσε στο μικρό Μιχαήλ Καραβόλιας οι οποίοι κέρδισαν ένα βιβλίο του GM Βασίλη Κοτρονιά και μία ετήσια κάρτα δωρεάν συμμετοχής πρόκρισης σε όλα τα τουρνουά που διοργανώνει ο όμιλος .

Για την ιστορία η τελική κατάταξη μετά τον 5ο γύρο στο 4ο τουρνουά είναι ανά επίπεδο:

Step 1

RankSNo.NamePtsVictBH.BH.SB
16Δημητράς Αλκίνοος551613½16,50
226Χατζηπέτρος Πάρης4416½14½12,00
33Αμύγδαλος Μανώλης4412½1110,00
427Χρυσός Αλέξανδρος4315½13½11,50
524Ρώτας Ιάσωνας312½11½6,50
618Λαμπαδάκη Φωτεινή (1ο Κ)3316½14½6,00
77Δημητράς Μάξιμος3313½12½5,00
814Καράτσαλος Χρίστος3312½11½5,00
912Κάζας Αντώνης331210½6,00
104Βασίλας Ευάγγελος3311½106,50
1111Καβαλιέρου Σοφία (2ο Κ)321412½6,25
1210Καβαλιέρου Ανδριάνα (3ο Κ)32105,50
1315Καρκαλιανίδη Λυδία293,25
1425Σού Λεωνίδας24,00
1521Παπαδάκης Ιωνας11311½5,50
1617Κυριαζάκος Γιώργος221312½4,00
1713Καραβόλιας Μιχαήλ2212½11½2,00
1816Κολιάδης Άγγελος2211102,00
1928Καμπουράκης Βασίλης2210½2,00
2029Καμπουράκη Βαλασία2292,00
2119Λυμπέρης Λεωνίδας2113124,00
2223Πολυχρόνης Παντελής Άγγελος11412½3,00
238Ηρακλείδης Αριστοτέλης111102,25
241Αλεξανδρής Κυριάκος1112½11½1,00
2520Μαρτίκος Λευτέρης11101,00
2622Πατέλη Προκοπία111,00
2730Μαΐλης Χριστόδουλος1011112,50
289Ιατρίδης Απόστολος1011102,25
292Αλεξανδρής Σταμάτης10102,50
305Δασκαλόπουλος Κωσταντίνος Άγγελος111090,00

Step 2

RankSNo.NamePtsVictBH.BH.SB
111Μαλαμούση Ευανθία (1ο Κ)551412½14,00
21Αρχαγγελίδη Σοφία (2ο Κ)4416½14½11,50
34Βολονάκης Αναστάσης4415½13½11,50
420Σπανός Μιχαήλ315½14½7,75
521Στρατάκης Λίαμ31412½8,25
622Χρυσοχόυ Παύλος3314½13½4,50
716Μπακαρής Παναγιώτης331412½6,50
87Ζησίμου Δημοσθένης3312½10½6,00
913Ματθαίος Θεοδώσης3311½105,00
1015Μοσκιού Τσαμπίκα Βασιλική (3ο Κ)331094,00
1112Μαρουλάκης Παναγιώτης2112,75
1210Κρητικού Παρασκευή2215½13½4,00
1314Μελισσάς Χρήστος2213½123,50
1417Οικονόμου Αλκιβιάδης2211102,50
1518Πετρομελίδης Θάνος2211101,00
163Αυγενικού Νικήτας2210½3,50
1723Μπαρμπαντώνη Καθολική Τσαμπίκα221092,50
185Μπαούρη Σπηλένα22981,25
1919Γιακουμάκης Σταμάτης113½121,25
202Πότσου Κατερίνα112½11½0,75
216Αυγενικού Κλεόβουλος111100,75
2224Διακίδης Μιχαήλ1112½10½3,00
239Κοκκίδης Ιούλιος1111½100,00

 Step 3

RankSNo.NamePtsVictBH.BH.SB
14Λαμπριανού Δέσποινα (1ο Κ)441210½9,50
27Πατέλης Πανορμίτης31211½8,50
35Λαμπριανού Μαριάννα (1ο Κ)33105,50
49Τσομπανούδης Χριστόδουλος3217159,00
58Ρεβελιώτη Νεφέλη (1ο Κ)3113½126,50
66Μαλαμούση Γεωργία21211½4,50
72Κοττέ Αχιλλέας2211½113,00
83Λαμπριανός Άγγελος211412½5,50
91Βασίλας Νικόλαος1012112,50
1010Κατσιόλης Ορέστης1010102,50